Поставянето на силанти гарантира 100% здрави зъби на децата, ако се поставят веднага след пробива им. Това съобщи д-р Виктория Жекова по време на годишния форум на Българския зъболекарски съюз (БЗС) във връзка с "Националната програма за профилактика оралните заболявания при деца от 0 до 18-годишна възраст в Република България”.
„Силанизирането е златният стандарт в профилактиката на кариеса. Образно казано – покриването на здрав зъб със силант е бариерата, която се поставя на дъвкателната повърхност и не позволява да се развие кариозен процес. Ако се поставят веднага след пробива на постоянния зъб, гарантират 100% здраве на фисурата“, обясни д-р Жекова.
Тъй като обаче рядко родителите и децата се възползвали от този метод навреме, от БЗС целят чрез програмата да редуцират кариесите на постоянните дъвкателни зъби до 50-70% чрез Националната кампания за безплатно поставяне на силанти на първите постоянни молари (шестите зъби) на деца от 5 до 8 г. възраст, която се проведе в периода 15.09.2016 г.-20.11.2016 г.
„Резултатите от програмата, която се провежда от 2009 г., са че всяко второ дете на 6-годишна възраст и до 70 на сто от 12-годишните деца, обхванати от програмата, нямат нито един кариес. Целта е 70% от децата на 18-годишна възраст да нямат нито един изваден зъб“, допълни д-р Жекова.
Над 500 лекари по дентална медицина работят по програмата, а от БЗС осигуряват ежегодно обучение на изпълнителите.
За петгодишния срок на програмата са силанизирани зъбите средно на 15 хиляди деца в 200 общини. Проблем остават общините в Северозападна България, в които често липсват дентални кабинети, а има и твърде малко деца.
Програмата продължава до 2020 г., като резултатите от нея в края й ще бъдат още по-добри, увери председателят на БЗС д-р Борислав Миланов.
„Реализацията на програмата и постигнатите резултати имат пряко отношение към денталното и цялостното здраве на нашите деца. Тя е стабилна основа за изграждане на навици, действия и цялостна философия, отнасящи се до здравни норми и поведение“, допълни той.