!
Вторник, 15 Април 2025
02
септ
 

Само двама от десет души звънят веднага за линейка при симптоми на инсулт

Понеделник, 02 Септември 2024 | 15:05:45


Бързата и навременна реакция при пациент с инсулт гарантира неговото успешно лечение и възстановяване. Разпознаването на ранните симптоми също е от съществено значение. Това обясниха лекари и спешни медици по време на конференция „Инсултът-поглед

Бързата и навременна реакция при пациент с инсулт гарантира неговото успешно лечение и възстановяване. Разпознаването на ранните симптоми също е от съществено значение. Това обясниха лекари и спешни медици по време на конференция „Инсултът-поглед в черната кутия 2.0 – Лечение на инсулта“, организирана от Асоциация за инсулт и афазия в партньорство с Българското дружество по инсулт и CredoWeb. Експертите обърнаха внимание на нуждата от по-добра логистика и институционална подкрепа, информира БТА.

Увиснала страна на лицето, трудно повдигане на едната ръка, неясен и неразбираем говор са сред симптомите за инсулт, припомни д-р Боян Патов от спешното отделение в УМБАЛ „Света Анна“ – София. Сред симптомите може да са загуба на равновесие, световъртеж, изтръпване на лицето или крайниците. При липса на кислород мозъчните клетки започват да умира в рамките на минути, предупреди специалистът. Затова е важен т.нар. „златен час“ – първият час след инсулта е критичен за ограничаване на увреждането, обясни специалистът.

Само двама от десет души се обаждат на линейка веднага след появата на симптомите. Останалите осем избират да изчакат, за да отминат симптомите, но така могат да изгубят шанса да спасят живота си, коментира доц. д-р Росен Калпачки, началник на Клиниката по нервни болести в „Света Анна- София“. Той каза, че страната ни е лидер по заболеваемост и смъртност от инсулт и няма регистър на инсултите. Всъщност инсултът е лечим, подчерта доц. Калпачки. Тромболизата е лекарството, с което се лекува исхемичният инсулт. Единственото утвърдено лечение на исхемични инсулт е „реканализация“, т.е. възстановяване на кръвотока чрез премахване на кръвния съсирек, обясни специалистът. По думите му у нас не е достатъчно задоволителен броят на тромболизите в болниците в страната. Обърнато беше внимание, че в чужбина тромболиза се прави още в линейката, а у нас има болници, които не правят. Инсултът трябва да се лекува на място, за да се пести време, коментира също специалистът.

При инсулт е важно пациентът да бъде транспортиран до болница възможно най-бързо. Времето е от критично, тъй като ранното лечение може значително да подобри прогнозата за възстановяване, заяви инж. Малвина Биримирска, началник на Районен център 112 – София. Общ брой приети инциденти за неврологични състояния през 2019 г. са 105 552, а през 2023 г. - 95 936. Тя увери, че операторите в спешната помощ са достатъчно добре обучени, за да разпознаят симптомите на инсулт. И напомни, че има мобилно приложение, което осигурява достъп на граждани със слухови и/или говорни увреждани. По време на презентацията си Биримирска каза, че за 2023 г. регистрираните неверни сигнали към Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) са 303 за цялата страна.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
KCrx


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Брънзалов: Властта се държи така, сякаш България прелива от специалисти
15.04.2025 10:30:22

Д-р Брънзалов: Властта се държи така, сякаш България прелива от специалисти

Властта на всички нива у нас се държи все едно България прелива от медицински специалисти и докто ...

Д-р Бозаджиева: Момчето, прието със симптоми на менингит, е стабилизирано
15.04.2025 09:41:49

Д-р Бозаджиева: Момчето, прието със симптоми на менингит, е стабилизирано

12-годишното момче, прието в СБАЛ по детски болести „Проф. д-р Иван Митев“ със симпто ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...