Петдесет и пет страни в света са уязвими по отношение на броя медицински специалисти, необходими за постигане на целите на ООН за устойчиво развитие и универсално здравно покритие (UHC) до 2030 г. Това показват данни на СЗО от актуализиран списък за подкрепа и предпазни мерки за здравната работна сила за 2023 г.. От 55 държави 37 са в африканския регион на СЗО, останалите са в Азия и Америка. Осем държави са добавени наскоро към списъка на СЗО от 2020 г., когато той е публикуван за първи път. Следващата актуализация ще бъде след три години – през 2026 г.
Оценката на експертната група на СЗО се основава на обективни критерии, един от които е броят медици под глобалната средна стойност – 49 лекари, медицински сестри и акушерки на 10 000 души от населението. Когато една държава е под това ниво на задоволеност с медици, се приема, че тя се нуждае от приоритетна подкрепа за развитието на здравната работна сила и на здравеопазването си чрез допълнителни предпазни мерки, ограничаващи активното международно набиране на персонал.
По принцип списъкът на СЗО за подкрепа и защита на здравната работна сила за 2023 г. не забранява международно набиране на персонал, но препоръчва междуправителствени споразумения за миграция на медицински работници, в които да се отчитат ползите за здравните системи както за страните на произход, така и за страните на местоназначение.
СЗО също така препоръчва тези предпазни мерки да бъдат разширени за всички страни с ниски и средни доходи.
От световната организация отчитат още, че въздействието на COVID пандемията и широко разпространените прекъсвания на здравните услуги през този период са довели до бързо ускоряване на международното набиране на медицински работници. За страните, които губят здравен персонал поради международна миграция, това може да окаже отрицателно въздействие върху здравните системи, да попречи на техния напредък към постигане на универсално здравно покритие и да постави под въпрос тяхната здравна сигурност.
Прилагането на Глобалния практически кодекс на СЗО за международно набиране на здравен персонал (Глобален кодекс на СЗО) може да гарантира, че международното движение на медицинските специалисти се управлява етично, подкрепя правата и благосъстоянието на медиците мигранти и поддържа целите за предоставяне на здравни услуги, подчертават от организацията.
Темата ще бъде обсъдена на предстоящия в началото на април Пети глобален форум за човешките ресурси за здравеопазването, който ще разгледа необходимите политически решения, инвестиции и многосекторни партньорства за справяне с предизвикателствата, свързани с работната сила в здравеопазването.
А късмет да викат, ама надали. Щото сме племе, мълчащо. Ще ни стрижат още.
Бългатия е в списъна завдно с Африка, въпреки, че комунетата в Здравното лъжат и СЗО и Евростат за реалния брой налични лекари и медсестри в опкт да мотивират ненужността от европейски реформи в сектора. Да видим кои галфони от МЗ и РЗИ ще викат в ДАНС някой ден за това укриване на факти и бездействието...