Недостиг на 10 млн. здравни работници до 2030 г. прогнозира генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аданом Гебрейесус в заключителното си изказване пред Петия глобален форум за човешките ресурси в здравеопазването, който се проведе в навечерието на 7 април – Световния ден на здравето. Въпреки тази недобра перспектива обаче д-р Гебрейесус отбеляза, че това е съществено подобрение спрямо дефицита от 18 млн., който организацията е прогнозирала през 2016 г.
Той призова страните да обърнат специално внимание на ролята на жените, които представляват две трети от работната сила в здравеопазването и грижите.
„Твърде малко жени заемат ръководни длъжности в сектора на здравеопазването и има 24% разлика в заплащането между половете“, подчерта лидерът на организацията.
От началото на COVID пандемията повече от един на всеки трима медици е страдал от тревожност и депресия, а половината са преживели прегаряне, посочи още генералният директор на СЗО. Той бе категоричен, че недостигът води до допълнителен натиск върху работещите в момента медици, като създава стрес на работното място и засяга едновременно физическото и психичното им здраве.
„Изправени сме пред големи предизвикателства, които изискват сериозен отговор“, призна д-р Гебрейесус.
Той обобщи препоръките на СЗО – медиците да бъдат защитени от насилие и дискриминация с всички възможни средства, да бъдат осигурени инвестиции в тяхното образование и професионално израстване, да бъдат гарантирани безопасни и достойни условия на труд за тях при спазване на трудовите им права.