Eкипът на СЗО, командирован в Китай, постави основата за по-нататъшни съвместни усилия за установяване произхода на вируса. Това заяви вчера пред медии генералният директор на Световната здравна организация Тедрос Аданом Гебрейесус.
По думите му, експертите на СЗО и Китай подготвят техническото задание за проучванията и програмата за работа на международен екип, ръководен от СЗО.
Международният екип ще включва водещи учени и изследователи от Китай и цял свят.
В Ухан ще започнат епидемиологични изследвания, за да се идентифицира потенциалният източник на инфекция на ранните случаи.
Доказателствата и хипотезите, генерирани чрез тази работа, ще дадат основа за по-нататъшни дългосрочни проучвания, посочи още Гебрейесус.
Той направи и преглед на ситуацията около COVID-19 до момента, като се върна още в самото начало на обявяването на случаи. „По онова време, 30 януари, имаше по-малко от 100 случая и нито един смъртен извън Китай.
Когато Комитетът (Комитетът по извънредните ситуации към СЗО, б. пр.) се срещна преди три месеца, на СЗО бяха съобщени три милиона случая на COVID-19 и повече от 200 000 жертви.
Оттогава броят на случаите е нараснал повече от пет пъти до 17,5 милиона, а броят на смъртните случаи – над три пъти, до 680 000“, отбеляза генералният директор на СЗО.
Той се спря и на „страничните ефекти“ от заразата, оказвани върху профилактиката, лечението и проследяването на други болести. Гебрейесус спомена намаленото имунизационно покритие и скринингите, както и по-лошото проследяване на онкологични и психични заболявания.
„Проучване на отговорите от 103 страни между средата на май и началото на юли установи, че 67% от страните съобщават за проблеми в услугите, свързани със семейно планиране и контрацепция. Повече от половината държави съобщават за срив в услугите за предродилна грижа, а повече от една трета от страните съобщават за срив при родилните услуги“, информира генералният директор на СЗО.
НИМА???