През 2019 г. над 700 000 души в света са намерили смъртта си от самоубийство, което означава, че един на всеки 100 смъртни случая е резултат от тази причина. Всяка година в света повече хора умират в резултат на самоубийство, отколкото от ХИВ, малария и рак на гърдата, или поради военни конфликти и убийства. Тези данни оповести СЗО в представения доклад „Самоубийство в световен мащаб през 2019 г.“. Това бе и повод организацията да обяви насоки за решаване на този глобален проблем. Те са обединени в подхода LIVE LIFE за предотвратяване на самоубийства и включват 4 стратегии.
На първо място сред тях се препоръчва ограничаване на достъпа до средства за самоубийство – опасни пестициди (близо 20% от отравянията се дължат на тях) и огнестрелни оръжия, както и да се постигне обезопасяване на местата, които потенциално могат да бъдат използвани от хора със суицидни намерения. На второ място експертите поставят обучението на медиите за отговорно и етично отразяване на самоубийствата. Следващата стъпка е адекватната работа с подрастващите и формирането у тях на стабилни социално-емоционални житейски умения. Ранното идентифициране, проследяване и подкрепа за всеки, засегнат от суицидни мисли и поведение е четвъртият компонент, на който се поставя акцент в подхода.
Подкрепата за тийнейджърите в периода на тяхното съзряване е много важна, подчертават експертите. Възрастта между 10 и 19 години е критичен период за придобиване на социално-емоционални умения, не трябва да се пренебрегва и известният факт, че половината от психичните заболявания се появяват преди 14-годишна възраст. Ето защо LIVE LIFE препоръчва създаването на програми за опазване на психичното здраве, за борба с тормоза в училищата и разработването на ясни протоколи за работещите в училища и университети, които могат да бъдат полезни и да алармират за млади хора в риск от самоубийство.
СЗО изнася тревожни данни за нивото на самоубийствата сред младите хора. Във възрастовата група 15-29 години самоубийството е четвъртата причина за смърт след нараняванията при пътни инциденти, туберкулоза и междуличностно насилие. В същото време е доказано, че над два пъти повече мъже, отколкото жени умират поради самоубийство (12,6 на 100 000 мъже в сравнение с 5,4 на 100 000 жени). Процентът на самоубийствата сред мъжете обикновено е по-висок в страните с високи доходи (16,5 на 100 000). При жените най-висок процент на самоубийства има в страните с по-ниски средни доходи (7,1 на 100 000).
„Вниманието ни към превенцията на самоубийствата е още по-важно сега, след много месеци живот с пандемията COVID-19, с много от рисковите фактори за самоубийство – загуба на работа, финансов стрес и социална изолация, са актуални. Новите насоки, които СЗО публикува, предоставят ясен път за засилване на усилията за превенция на самоубийствата“, коментира генералният директор на организацията д-р Тедрос Аданом Гебрейесус.
В момента само 38 държави в света имат национална стратегия за превенция на самоубийствата. Според СЗО е важно да се ускорят мерките, за да бъде постигнато нивото, заложено в Целите за устойчиво развитие – до 2030 г. броят на самоубийствата да бъде редуциран с една трета.