Руският Национален център по епидемиология и микробиология „Н. Ф. Гамалея“ и британско-шведската фармацевтична кампания „АстраЗенека“ подписаха меморандум за съвместни изследвания на създадените от тях ваксини срещу COVID-19, предадоха световните информационни агенции.
В онлайн церемонията по подписването на меморандума се включи руския президент Владимир Путин, който поздрави участниците с думите: "Напълно съм убеден, че тази нагласа за партньорство може да служи като добър и убедителен пример за обединение на научните сили, технологии и инвестиции в името на общата цел: защитата на здравето, живота и безопасността на милиони хора".
Руският президент се обърна към директора на "АстраЗенека" Паскал Сорио и му благодари специално: „Искам да изтъкна вашата активна позиция за постигане на изключително важни цели не само за вашата компания, но напълно реално и без преувеличение - и за цялото човечество“, каза Путин.
Според директора на Центъра „Н. Ф. Гамалея“ Александър Гинцбург руската ваксина „Спутник V“ и ваксината на „АстраЗенека“ са създадени върху сходни технологични платформи и по тази причина са лесно съвместими.
Досегашните клинични изследвания показват, че ефективността на руския препарат е над 91%, а на британския - над 70%.
Генералният директор на „АстраЗенека“ Паскал Сорио изрази задоволството си от подписания меморандум и добави, че се планира съвместна програма за ваксинация, която да обхване няколко държави.
По време на церемонията Кирил Дмитриев, ръководител на Руския фонд за директни инвестиции, съобщи, че скоро в три държави ще започнат клинични изпитвания на руската и британската ваксини. Той не посочи страните, но спомена, че някои от тях са в Близкия изток и бившия Съветски съюз. Фондът подкрепя създаването и популяризирането на руската ваксина "Спутник V".
Дмитриев обясни, че Беларус ще започне да произвежда руската ваксина през първото тримесечие на следващата година, а Казахстан вече е започнал производството.
Чуждестранните производствени мощности ще произведат над 500 милиона дози от руската ваксина през следващата година, посочи Дмитриев.
Благодаря, но не искам от руската ваксина.