Разходите за лекарства отново са на път да съборят бюджета на касата. Това става ясно от стенограма от проведеното заседание на Надзорния съвет на НЗОК от 30 март.
В него председателят на Надзорния съвет и заместник здравен министър Жени Начева предупреждава, че има две тревожни тенденции. „Едната е свързана с лекарствата за домашно лечение, другата тенденция е свързана с онкологичните лекарства“, отбелязва тя.
По отношение на лекарствата за домашно лечение и за онкологичните лекарства Начева препоръчва отстъпките от компаниите да започнат да се събират от по-рано. В тази връзка тя посочва, че има практика от предишни години това да става след края на деветмесечието, поради което в последните три месеца няма никаква предвидимост. „Трябва да има организация, добре създадена, и накрая на всеки месец заедно с отчета за изпълнението на бюджета да имаме информация и за събраните отстъпки от притежателите на разрешение за употреба“, заявява Начева.
От думите й става ясно, че на този етап се очертава дефицит от около 60 млн. лв., като той е при запазване на Позитивния лекарствен списък спрямо миналата година. С навлизането на 26 нови молекули от месец април обаче дефицитът се очертава в много по-сериозен размер - над 100 млн. лв. „Ако този дефицит се пренесе за следващата година, това ще има изключително негативно последващо въздействие“, заявява тя. Според нея е нужно засилване на контрола на ниво изпълнители на болнична медицинска помощ, търговци на дребно – аптеки, както и промяна в някои нормативни документи, които Министерство на здравеопазването в момента подготвя. Разговори ще се водят и с компаниите за това как ще приключи настоящата финансова година и какви тенденции се очертават за следващата.
Припомняме, преразходът за медикаменти е една от „устойчивите“ тенденции, изправяща ежегодно бюджета на фонда пред риск. Според една от последните справки на касата НЗОК е платила малко над 31 млн. лв. през февруари за онкологични медикаменти. Общата сума за януари и февруари, дадена на онкомедикаменти, възлиза на близо 64,4 млн. лв. При общ бюджет от 282 млн. лв. и средномесечен разход от около 31 млн. лв., дефицитът в края на годината по перото би бил около 90 млн. лв. само в перото за онколекарства.
По време на заседанието надзорниците обсъждат и бюджетите на болниците за април. Както Zdrave.net вече информира, те са в размер на 152 милиона лева и са изчислени на базата на платеното през март. Преди дни обаче заместник-председателят на БЛС д-р Галинка Павлова информира, че болниците на практика са с намалени средства и бюджетите им през април са изчислени на база тези от февруари.
Преразходът при онколекарствата продължава и през февруари
14.03.2018 13:47:33 Ирина ПекареваПреразходът за онколекарства започна от първия месец на годината
20.02.2018 11:30:00 Ирина ПекареваПроф. Плочев: Лекарствата и интензивните грижи формират най-големия преразход за НЗОК
05.02.2018 10:28:37