За четири години на равни вноски ще бъдат изплатени дълговете за данък „Сгради“ и такса „Смет“ на Пета МБАЛ-София. Това реши днес общинската комисия по здравеопазване в СОС.
Навсякъде, където бюджетите са делегирани, дружествата имат затруднения с покриването на местните данъци и такси, стана ясно по време на заседанието. Според председателя на комисията д-р Веселин Милев обаче, след като НАП не проявява разбиране към лечебните заведения и настоява всички данъци и такси да се плащат в срок, такова разбиране не може да прояви и общината.
Вариант лечебните заведения да бъдат освободени от данък има само в случай, че бъдат обявени за обекти с особена значимост. Това може да стане с предложение до Министерския съвет съответните структури да бъдат добавени в списък с дружества, освободени от плащания. Сега в този списък влизат имоти публична държавна или общинска собственост; читалища, молитвени домове на законно регистрирани вероизповедания; сгради – собственост на чужди държави, в които се помещават дипломатически и консулски представителства, при условия на взаимност; сгради на Българския червен кръст и др. подобни, регистрирани в ЕС; паркове, спортни игрища, площадки, музеи, галерии, библиотеки; сгради – културни ценности, когато не се използват за стопански цели; сградите на висшите училища и академиите, използвани за учебен процес и научна дейност; временни сгради, обслужващи строежа на нова сграда или съоръжение; имоти, използвани непосредствено за експлоатационни нужди на обществения транспорт; имоти, собствеността върху които е възстановена по закон и които не са в състояние да бъдат използвани за период от 5 години.
Общинските съветници обаче не се разбраха за критериите, по които едни сгради ще бъдат предложени за освободени от данък. Според тях, ако общинските лечебни заведения бъдат вкарани в такъв списък, в него ще настояват да бъдат включени и столичните основни и висши учебни заведения. В това число е и Софийският университет "Св. Климент Охридски", който вече е натрупал над 12 млн. лв. дългове за местни данъци и такси за сградите си, в които не се провежда учебен процес и научна дейност.
На заседанието на комисията беше обсъдено и предложението на МЦ „Омнимед“ да бъде създаден център за неотложна медицинска помощ в сградата на ДКЦ-29. От частния център заявиха, че няма да бъдат конкуренти на ДКЦ-то в нито от дейностите, които се предлагат там, но ще осигурят 24-часово разположение на екипите си. Общинарите изслушаха предложението за сведение, но заявиха, че решение ще бъде взето на следващо заседание.
Какво управлява, след като не останаха лекари и се закриват отеделения? Управляваше навремето Мирковска, от тогава Гербеланковците я съсипват. А този Милев е лекар без никаква специалност. Това показва нивото му.
Елате и вижте ВИЕ от общината как един некадърник съсипва Втора градска болнца. А за Борил Петров браво управлява много добре, а този УЗУНОВ съсипа втора градска. НЕКАДЪРНИК ОТИВАЙ СИ ОТ БОЛНЦАТА И ПОВЕЧЕ НЕИДВАЙ ТАМ , ФУРАЖКА.