Едното от двете деца, които бяха оперирани от проф. Шарбел Монайе и доц. Станимир Сираков в УМБАЛ „Св. Иван Рилски” на 15 февруари 2019, беше изписано, съобщиха от лечебното заведение.
4-годишното момиченце беше с изключително сложна артериовенозна малформация. То бе прието в болницата с пареза на едното краче и ръчичка, в следствие на кръвоизлив в мозъка. Шест дни преди определения ден за операция, момиченцето получи втори кръвоизлив, което допълнително затрудни работата на лекарите. Въпреки това съвместната интервенция на проф. Монайе и доц. Сираков премина успешно и днес детето се чувства добре.
„При момиченцето всичко мина по план, без усложнения. Дори се подобрява неврологичната симптоматика на ръчичката и крачето, така че сме оптимисти. Детето е излекувано и се надявам да се възстанови напълно от кръвоизлива. Вярвам, че като направим контролния преглед с контролна ангиография след 3 месеца ще видим напълно функционално дете”, обясни доц. Сираков.
Подобрява се състоянието и на другото оперирано на 15 февруари дете, при което ден след интервенцията на проф. Монайе и доц. Сираков, се наблюдава усложнение. „В момента момчето е будно, говори, усмихва се, движи активно десните си крайници. В ляво ръката и кракът са с пареза, която се възстановява всеки ден, така че се надяваме да отшуми до контролната ангиография след 3 месеца”, казва доц. Сираков.
Операцията на 18-годишното момче беше единственият шанс да се повлияе на тежката и неподлежаща на лечение с медикаменти епилепсия, от която той страда от години.
Доц. Сираков е впечатлен от професионализма на проф. Монайе и от човешкото отношение, което е демонстрирал световноизвестният лекар. „По принцип големите професори на такива посещения в чужбина, каквото имаше в нашата болница, рядко се интересуват допълнително от пациентите, които са третирали. Проф. Монайе обаче е запазил лекарското и човешкото в себе си, и всеки ден се информира какво е състоянието на двамата пациенти- с есемеси, с имейли, което за мен лично е уникално. Имали сме и други гости от чужбина, които никога не са проявявали такава съпричастност”.
Има принципна уговорка посещенията на професор Монайе в УМБАЛ „Св. Иван Рилски”, при които той не само помага на тежко болни пациенти, но и обучава български специалисти, да станат традиция. Единственото условие, което е поставил известният неврорентгенолог, е до тогава в болницата да е заработил новият ангиограф. Припомняме, че старият бипланов апарат, който е уникален за България, се повреди по време на гостуването на професора и това отложи планираните за 16 февруари операции на две млади жени с много тежка патология. Новата машина ще започне да функционира в болницата до два месеца. Тя е закупена със средства, отпуснати от Министерство на здравеопазването.
Проф. Шарбел Монайе, който е в топ 3 на най-известните неврорентгенолози в света, беше в България по покана на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” и лично на доц. Сираков, с когото води редовно кореспонденция от години. Методът, който професорът демонстрира у нас – трансвенозна ендоваскуларна емболизация при мозъчни АВМ, е иновативен в световен мащаб. Той се практикува едва от няколко специалисти в света, един от които е проф. Монайе. Техниката, която той демонстрира при посещението си у нас беше единствения начин да се помогне на двете деца, които в противен случай трябваше да бъдат изпратени за лечение в чужбина.
За миналата година (досега в клиниката са третирани над 200 пациента с АВМ) в Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски” са направени 39 операции на артериовенозни малформации (АВМ). Всички те са преминали успешно, без усложнения, което е много добър резултат. До този момент най-малката пациентка е била 7-годишна, а най-възрастният – 50-годишен мъж.
Бъдещето на медицината у нас е в обучението на място от известни специалисти
26.02.2019 09:43:01 Надежда НеноваПроф. Монайе и доц Сираков оперираха две деца с тежки артериовенозни малформации
15.02.2019 18:46:44Водещ неврорентгенолог оперира четирима пациенти в „Св. Иван Рилски“
30.01.2019 16:11:19