„Към момента в НЦЗПБ всички положителни проби са за грип тип А(H3N2), Камбоджа. Има още време за грипната епидемия и е възможно в края ѝ да се открият и други щамове“. Това каза пред БНТ проф. Ива Христова, директор на НЦЗПБ.
По думите й, този щам протича типично като грип, но малко по-тежко, с повече хоспитализации.
„Типично е бързото начало, с температура, има отпадналост, болки в мускулите, главоболие, хрема, болки в гърлото и суха кашлица. Децата и младежите до 18 години, както и възрастните над 65 години са най-засегнатите групи. Засичани са и коинфекции между този грип и вируси, причиняващи остри респираторни заболявания“, информира проф. Христова.
В момента има активизиране на грипа, но и на острите респираторни заболявания и парагрипни вируси, допълни тя. „Половината от щамовете, които доказваме, са от грип, половината са от остри респираторни заболявания“, уточни специалистката.
„Още няколко седмици вълната ще бъде възходяща, после ще трябва около месец да се нормализират нещата. В някои региони има задържане на едно ниво, в други има чувствително повишаване – в Благоевград беше обявена грипна епидемия. Има повишение в Шуменска, Ловешка област, Силистра“, описа ситуацията тя.
Проф. Христова бе категорична, че вече е късно за противогрипна ваксина.
Тя обясни, че за миналата година строгите противоепидемични мерки във връзка с COVID са допринесли за нулевата вълна от грип, ето защо и грипната вълна в момента не е толкова силна в сравнение с предните години.
„В следващите седмици може да има още области с чувствително повишение на болните с грип, а топлото време ще помогне и за разпространението на острите респираторни заболявания“, каза вирусологът.
Проф. Христова се спря и на темата за коронавируса, като подчерта, че ситуацията с него е доста успокоена за страната ни – основно се среща вариантът омикрон, единични проби се доказват с варианта делта.
„Това, което се очакваше за втория подвариант на омикрон, към момента той не е достигнал чувствително високи стойности“, посочи специалистката и подчерта категорично, че COVID пандемията у нас засега е овладяна.
„Очаква се още намаляване на случаите, но това не означава да загърбваме предпазните мерки“, подчерта вирусологът.
Проф. Христова посъветва хората когато се разболеят от грип или от коронавирус да търсят лекарска помощ. По думите й, трябва да има по-висок колективен имунитет, за да се разчита на по-висока протекция.
„Имаме нелоша защита вече като имунитет в населението на страната“, посочи още тя.