Знаем, че за голяма част от болниците постигането на заложените в КТД заплати е въпрос на преструктуриране, на по-голяма оперативност, на по-добро и ефективно управление на финансовите потоци. Това заяви пред Нова телевизия здравният министър проф. Асена Сербезова.
По думите ѝ, проверки и анализи показват, че в някои болници финансирането може да се реорганизира така, че по-високото заплащане да може да бъде постигнато.
Припомняме, в Колективния трудов договор бе заложено възнаграждение от 2000 лв. на лекар без специалност, 1500 лв. – на медсестра и 910 лв. на санитар. В Националния рамков договор пък бе включен текст, според който болниците, които до август не осигурят заложените в КТД заплати за персонала си, ще работят по цени на клинични пътеки с 15% по-високи от настоящите, а тези, които ги осигурят – по увеличени с 25% цени.
Според министъра немалка част от лечебните заведения не биха имали проблем да дават подобни възнаграждения. „Тъй като всъщност в голяма част от лечебните заведения те и досега не са по-различни“, каза тя.
В същото време Асена Сербезова призна, че има лечебни заведения, в които това би могло да бъде по-непостижимо. „Обикновено през разчетите, които правим, и анализите, в по-голяма част от случаите това са общински лечебни заведения“, обясни тя и допълни, че в случая общините трябва да поемат своята активна роля.
Министърът посочи, че роля за по-добрия контрол и анализ ще играе и електронизацията на системата, която се очаква да приключи до края на годината. „Така че тези процеси трябва да вървят заедно – повече пари срещу реформи и повече контрол. Повече контрол и от страна на обществото“, допълни тя.
Като пример за недобро разпределение на средствата и дори злоупотреби проф. Сербезова спомена, че при проверка в една болница било установено заплащане на медсестра от над 10 000 лв.
Запитана дали смяната на зам.-министъра на здравеопазването доц. Георги Йорданов е свързана с цитираните от нея проверки, министърката не пожела да даде конкретен отговор. Тя припомни, че зам.-министрите се назначават и освобождават от премиера и добави: „Повече не бих искала да коментирам в тази посока, защото аз не съм привърженик… Не е необходимо да има доводи, тъй като когато човек носи отговорност, когато управлява определени процеси, не мисля че една смяна кадрова, тук говорим конкретно за доц. Йорданов, но в бъдеще може да се наложат и други смени, някак си не ми харесва това омаскаряване, ще прощавате за израза, на хората когато се сменят. Аз съм фокусирана върху работата, фокусирана върху резултатите, а не върху това да обосноваваме определени мотиви към обществото за една определена или друга смяна“.
Проф. Сербезова коментира и Детската болница, но от думите ѝ не стана ясно дали там има някакво развитие. Тя спомена, че е сменено ръководството на Инвестиционната компания, създадена за построяването на болницата, както и, че МЗ все още очаква да бъде върнат авансът от 9 млн. лв. от страна на компанията.
„Има работна група, има промяна на Инвестиционната компания, ние трябва да вземем в цялото ръководство, те също са самостоятелни в своите оперативни решения, очаквам скоро да излязат с доклад. Директор на Инвестиционната компания е професор по геодезия, тя е декан на съответния Факултет по геодезия в УНСС… Доста са напреднали в своята работа, търсят се и други места, които са собственост на МЗ, може да погледнем и към други парцели, говоря чисто хипотетично, които са държавни, за да може да се намери наистина най-правилното, а не най-бързото решение. Ще продължаваме да се надяваме на тези 9 милиона…“, коментира тя.
По отношение на ситуацията около заболеваемостта от COVID-19 пък Сербезова каза: „Това, което очакваме, е едно по-спокойно лято, както вие правилно отбелязахте, различни експерти на международно ниво говорят, че може би ще има нова вълна през септември, но ние сме в готовност“.
Надявала се да и върнат деветте милиона. Ами върви ги помоли и ако трябва им целуни ръка.
Фиксацията върху заплатите не на МЗ, а на МФ. Целта е да затворят масово болници. Това е стара мечта на МФ, но не могат да го кажат директно.
това означава ли, че Сербезова се е подчинила и танцува по щенията на МФ, където процъфтява грамотността?
Сърбигъзова продуцира словесна плява поради метална несъстоятелност.
Откъде е тази фиксация върху възнагражденията, това ли е работата на МЗ? Доста ниско ниво