Основното, което трябва да се гледа, е броят на хората в интензивни отделения, които в момента са 609 души. Да си спомним какво беше при предишния локдаун - на 25 ноември имаше 400 случая. Това число е много консервативно и много бавно се движи. 20 дни след въвеждане на локдауна то продължи да се качва и стигна до 600. Това е най-опасното в момента. Това каза пред bTV проф. Огнян Кунчев от Института по математика и информатика към БАН.
По думите му броят на заразените продължава да се качва всеки ден, а това означава, че и след въвеждането на локдаун, броят на хората в интензивни отделения също ще продължи да се качва. При национален локдаун с продължителност две седмици обаче би имало намаляване на случаите с 10-15%.
„Това е при положение, че учениците не ходят на училище, защото са един от разпространителите на вируса, ресторантите и другите заведения бъдат затворени, както и всички точки, на които контактуват хората с бурен темперамент, каквито са българите“, каза проф. Кунчев.
Той уточни, че математиците на БАН работят в момента по дългосрочни сценарии за преодоляване на епидемията. „Оптимистичният сценарий е ако имаме 120 000 ваксинирани на месец средно, тогава епидемията от коронавирус ще продължи най-много до края на годината. При това броят на починалите би бил приблизително 35 000, но ако тези уязвими групи бъдат ваксинирани, рязко ще намалее и този брой“, каза проф. Кунчев.
„Вирусът не увеличава скоростта си, той я поддържа постоянна. Песимистичната прогноза е, ако продължат нещата като досега, без масова имунизация, епидемията да бъде овладяна към средата на 2022 г. Дотогава се очаква смъртните случаи заради вируса да стигнат 50 000“, каза още той.