Около 300 са децата в България, които в момента се лекуват от някакъв вид онкохематологично заболяване и по-голямата част от тях са в Клиниката по детска клинична хематология и онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Това каза пред Нова телевизия проф. д-р Добрин Константинов, ръководител на Клиниката.
„Лекуваме децата, които приемаме в нашата клиника, по утвърдени международни стандарти. Ние сме част от мрежа в Европа и в света, която работи по едни и същи протоколи по отношение на химиотерапията”, уточни проф. Константинов.
Той допълни, че костно-мозъчните трансплантации са един от начините, по които се провежда лечението и не всички подлежат на такава трансплантация. „Сама трансплантация е алтернативен метод. Благодарение на развитието на химиотерапията, успехите на лечението с тази терапия се увеличават. Към него се пристъпва при строги показатели“, каза проф. Константинов.
В Центъра за костно-мозъчни трансплантации се извършват 90% от трансплантациите у нас. Общият им брой обаче все още остава малък поради липсата на достатъчно високо квалифициран персонал.
Проф. Константинов каза още, че от 32 години е временно в ИСУЛ в очакване на Националната детска болница.
„Въпреки че говорим конкретно за детски злокачествени заболявания, цялата палитра на болестите и на специалистите в детските болести има участие в една или друга степен при успешното лечение“, допълни той.