Изкуственият интелект помага и в ранната диагностика на болестта на Алцхаймер. Това заяви директорът на института GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Силвия Илиева пред Bulgaria ON AIR.
„На базата на данни, с които разполагаме от наши колеги в Оксфорд, тъй като в Англия са по-напред в това, препоръчваме на лекарите при кои пациенти е по-подходящо да се извършат по-сложни и скъпи процедури, за да може на тях да им се помогне, вместо да се прилагат на хора, за които те не са подходящи. Така че на базата на данните и развитието на болестта помагаме да се вземе решение за лечението“, каза тя.
Проф. Илиева съобщи още, че от института GATE са регистрирали патент, който помага чрез видеонаблюдение за следене на пациенти с епилепсия.
„Регистрирахме го миналата година в България, а тази година вече и международно. В Нидерландия вече текат изпитвания върху пациенти. Благодарение на тази камера и алгоритъма бързо следим пациента и подаваме информация, ако той е пред припадък или има нещо тревожно в поведението му. Може да се прилага както в болнична, така и в домашна среда“, добави директорката на GATE.
Друго тяхно приложение пък следи състоянието на хора с предразположеност към инфаркт.
От 20 до 25 ноември институтът GATE събира учени и изследователи от цял свят на форума Up to GATE. Technology, Big Data & Beyond. 5 Years of Innovation.
„Ние отбелязваме 5 години, откакто е създаден GATE. Каним учени, ще обменим идеи за това къде сме, накъде вървим и как използваме технологиите, за да живеем по-добре. Опитваме се да предоставим на хората реални примери и приложения, в които AI действително ни помага. Приложните изследвания са насочени към градове на бъдещето, цифрово здравеопазване, умна индустрия и интелигентно правителство“, каза още проф. Силвия Илиева.
По отношение на изискванията за събирането на данни за новите технологии са още по-строги, отколкото дори в сравнение с GDPR.
ПО какво е професор и какъв е този институт?