У нас няма концепция за терапия за деца от аутистичния спектър. Това каза проф. д-р Севджихан Еюбова, професор по психология на развитието в детска и юношеска възраст, в подкаста на БНР „В центъра на системата“.
По думите й програма „Детско здравеопазване“ на НЗОК реално представлява познатите ни детски консултации при общопрактикуващия лекар на детето, както и здравният картон, в който се описват поставените ваксини на детето, тоест фокусът е върху антропрометичните изследвания – тегло и ръст. Според Програма „Детско здраве“ на МЗ през първите три години на детето трябва да се провежда чрез специалната методика на Василка Манова Томова ежемесечно оценка на нервнопсихическо му развитие. Всичко това би следвало да е описано в личната му амбулаторна карта.
„И положителната новина е, че във всеки областен град беше разкрит Център по ранно детско развитие. Това е център, който предлага услуги по ранна интервенция – специфични услуги за малки деца, които имат проблем в развитието. Това може да е проблем с моториката, говора, закъсняване на прохождането, което трябва да стане до 1,3 месеца. Услугата е много добра за родителите и е безплатна“, каза още проф. Еюбова.
Тя допълни, че най-добрата програма за обучение и терапия при децата аутисти е т.нар. приложен поведенчески анализ. „Тя е най-желаната и най-популярната в момента сред специалистите за децата с дефицити. Тя е индивидуална за всяко дете. И тя е най-добрата методика. Специалистите по приложен поведенчески анализ подлежат на много строга сертификация. В България вече имаме такива специалисти, но за жалост те са съсредоточени в големите градове“, каза проф. Еюбова.
Целия епизод на подкаста можете да чуете тук
за да стане професор на тази възраст, много рязани пищови е джвакала