„В ЕС 2 700 000 души миналата година са се разболели от рак, а 1 300 000 са починали, показват данни на GLOBOCAN. Само за една година за диагностика и лечение на рак в ЕС се дават 97 млрд. евро. Колкото по-дълго живееш, толкова е по-голяма вероятността да срещнеш своя рак, защото това се случва при всеки втори човек, а всеки трети ще почине от заболяването.“ Това каза председателят на Българското онкологично научно дружество проф. Асен Дудов по време на пресконференция по повод старта на информационната кампания „Поеми си дъх - за по-бърза диагноза и по-добра прогноза за рака на белия дроб“.
По думите му ракът на белия дроб е най-честото онкологично заболяване и се среща в Западния свят толкова често, колкото рака на гърдата и дебелото черво заедно. „По тази причина данните за рака изобщо са напълно съотносими към данните за рака на белия дроб конкретно“, поясни проф. Дудов.
В България с рак на белия дроб годишно са диагностицирани над 4200 пациенти, но в страната ни липсва реална статистика, в която да са включени всички случаи, подчерта проф. Дудов. По думите му този вид рак протича изключително подмолно, изключително трудно за ранна диагностика, води до разхвърляни симптоми, които човек рядка свързва с това заболяване. „По-добре е да се направи контролно изследване дори при минимална възможност при хора с фамилна обремененост, например, както и хора с хроничен дискомфорт на гръдния кош. Ракът на белия дроб е един от магьосниците на имитацията на различни други болести, включително ендокринни“, каза онкологът.
Той препоръча хората, които имат съмнение за онкологично заболяване, да отидат в КОЦ, а не да търсят информация в интернет, защото така ще спестят много време.
Проф. Дудов допълни още, че за рака на белия дроб трябва да се говори не само през ноември - месецът за профилактика на заболяването, но и през цялата година. „Да се обръща внимание на болестта в нейните ранни стадии, да се даде възможност на болните, които са развили заболяването, да се лекуват правилно и иновативно. Иновативното лечение е една от водещите инициативи и на Европейския противораков план“, каза той.
„Между 55 и 80 г. е рисковата възраст за рак на белия дроб“, посочи д-р Красимир Койнов, началник на Второ отделение по Медицинска онкология в МБАЛ „Сердика“. Пациентите основно са дългогодишни пушачи, със стаж над 15 години, които пушат по две кутии цигари на ден или 30 години по една кутия цигари на ден. Сред пациентите са и отказали се пушачи, които обаче са пушели дълго време.
Д-р Койнов коментира терапиите на лечение, като уточни, че най-старият метод е химиотерапията, но в последните 20 години има отлив от нея, тъй като се смята, че е достигнала своите възможности. „Търсят се нови начини, които да са по-ефективни и поносими - създадени са нови лекарствени направления, таргетната терапия и имунотерапията.
„Имунотерапията дава възможност на имунната система да се бори със заболяването. Смята се, че имунотерапията е начало на края на рака“, каза д-р Койнов и допълни, че тази терапия се провежда у нас от пет години, лечението е високоефективно и води до ремисии.
По думите на началника на Клиниката по Обща и клинична патология към УМБАЛ „Александровска“ проф. Светлана Христова се увеличават аденокарциномите, което позволява ракът на белия дроб да се разпространява по-бавно. „Смята се, че това увеличаване на хистологичните варианти е свързано с производството на пушенето на цигари с филтър, тъй като чрез тях може да се проникне по-дълбоко в белите дробове, където да окажат въздействие“, поясни проф. Христова.
Лице на кампанията „Поеми дълбоко дъх“ за втора поредна година е актьорът Владимир Пенев. “Отговорността ни към всички и към себе си особено е в това много рано и много отговорно да се обръщаме към специалист, който да ни диагностицира. Участвам в тази кампания, за да призовавам всички да си обръщат повече внимание, да следят здравословното си състояние. И да бъдат готови да отидат на лекар всеки път, когато имат някакъв проблем“, каза той.