Събота, 18 Януари 2025
06
дек
2
 

Проф. Владов: Мораториумът за лекарствата е нелоша мярка, ще дисциплинира системата

Сряда, 06 Декември 2017 | 11:21:58
2

„Мораториумът е само за една година. Аз мисля, че това е една нелоша мярка, която цели да вкара нещата в рамките, които търсят управляващите и по този начин нещата да тръгнат в една правилна посока. Така че такъв едногодишен мораториум не мисля,

„Мораториумът е само за една година. Аз мисля, че това е една нелоша мярка, която цели да вкара нещата в рамките, които търсят управляващите и по този начин нещата да тръгнат в една правилна посока. Така че такъв едногодишен мораториум не мисля, че ще има някакъв толкова драматичен ефект.“ Това коментира пред БНТ началникът на Клиниката по чернодробно-панкреатична и трансплантационна хирургия на ВМА проф. Никола Владов по повод наложения мораториум за плащане от касата на нови молекули през следващата година.

„В рамките на една година не съм убеден, че ще има чак такъв скок по отношение на имуносупресивната терапия за трансплантираните пациенти“, посочи проф. Владов в коментар на своята тясна специалност. „Вие виждате колко време беше необходимо да се въведат лекарствата за лечение на хепатит С. Не смятам, че една година е някакъв толкова дълъг период, като се има предвид, че в момента поне аз не знам да има някакви такива нови модерни молекули, които да променят генерално лечението на някакво заболяване. Всяка година излизат нови препарати по отношение на онкологията, но това не мисля, че ще се отрази толкова пагубно, напротив, ще дисциплинира системата по някакъв начин“, смята той.

Хирургът коментира и обявената вчера акция за проверки в болниците, като заяви, че адмирира това, което се случва. Той се спря конкретно на болничното лечение на онкозаболявания у нас, като отбеляза: „В България за жалост има страшно много пациенти, които се лекуват от онколози без въобще да стигат до хирургия. Или пациенти, които са с абсолютно операбилни чернодробни метастази, които са обект на хирургия – те се лекуват с химиотерапия, което за мен е абсолютно престъпление. Затова трябва наистина да се вземат такива сериозни мерки и да се дисциплинират тези болници и да разберат веднъж завинаги, че медицината не е само онкология или не е само хирургия, а е смесица от много специалности. Модерната медицина е мултидисциплинарна“.

Проф. Владов се спря конкретно на рака на панкреаса във връзка с проведения във ВМА курс по темата. От думите му стана ясно, че около 1000 души годишно у нас се диагностицират с рак на панкреаса, а едва 20% от тях стигат до оперативно лечение. Тъкмо това е причината ВМА да направи курс за рак на панкреаса, обясни той. „Защото лечението на панкреаса търпи доста промени в последните години, хирургията стана много агресивна, от друга страна лапароскопската хирургия се развива много интензивно“, коментира проф. Владов.

Лапароскопията обаче у нас е твърде недостъпна, тъй като консумативите за нея се заплащат от пациента, а твърде малко хора могат да си ги позволят. „Аз мисля, че България е единствената страна в Европа, в която пациентите си заплащат консумативите за лапароскопска хирургия“, каза специалистът.

Затова пък той отчете подобряване на диагностиката на рака на панкреаса. „В последните години смятам, че има известно подобряване по отношение на ранната диагностика на рака на панкреаса. Личните лекари започнаха да се сещат и да търсят т.нар. „малки симптоми“ на рака на панкреаса, т.е. появата на необоснован диабет при млади хора, отслабване на килограми, което също не може да бъде обяснено с диети или нещо друго, неясни болки в коремната кухина, в кръста“, коментира проф. Владов и отчете, че в последно време заболяването се открива по-рано и се стига до радикално оперативно лечение. По думите му, има подобрение и по отношение на образната диагностика. „В това отношение има известно подобрение, хората вече мислят по този въпрос“, отбеляза той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
*Jn3

crocodile 09.12.2017 20:51:33

Нещата са прости! Трябва да се въведат протоколи за диагностика и лечение на онкологичните заболявания, като е в нормалните страни на Запад от Сърбия! Тоест - личният лекар лекува 4 седмици пациент за диспепсия с Омепразол, без ефект: пациента се изпраща за горна ендоскопия, която трябва да се извърши до 2 седмици след заявката. Ендоскопията става в амбулаторни условия и се заплаща 800 Паунда в Англия. Ако пациента има неясна коремна болка, необяснимо отслабване на килограми: праща се за скенер плюс горна ендоскопия - изследванията трябва да станат до 2 седмици. Така се хващат навреме рак на панкреаса и на хранопровода в Англия! Има приоритети и чакат до 1 година баби и дядовци, които искат да им се сменят 2те коленни или тазобедрени стави примерно без пари! Пожарлиев и Дамянов са виновни за това лапароскопските консумативи в България да се плащат все още от пациентите ! Щото като на бивши ченгета, няма кой да ги проверява дали това което имат като имущество отговаря на официалните им доходи! Затова за една жлъчка или херния се доплаща в държавна българска болница от пациента толкова, колкото доплащат в Англия пациентите за да бъдат оперирани за същото в частна болница! Онко-комитеттите в страните от Западна Европа включват хирурзи, гастроентеролози, онко-химиотерпевти, патолози и рентгенолози. За всеки пациент се приема индивидуален план на лечение и се носи колективна отговорност от този онко-комитет! Никой не може да промени плана за лечение на пациента, ако самият той не поиска това! И се гонят срокове: до 6 седмици от диагностиката на раковото заболяване, пациента трябва да е започнал лечението си, иначе следват глоби! В България цари хаос в това отношение и всеки е най-велик доктор, та затова и нацията е на изчезване!

Гост 06.12.2017 12:03:23

A кой ще дисциплинира ВМА, която даде на полковниците всички права да имат заплата от МО, да вземат клинични пътеки и да преглеждат в СИМП? Кой вас ще ви дисциплинира. Ако това което можете следва да го приложите в обикновена болница, ще ви се изправи косата!


Всичко за коронавируса
Още новини
152 деца са били лекувани в чужбина по линия на НЗОК за последните три години
17.01.2025 17:31:12

152 деца са били лекувани в чужбина по линия на НЗОК за последните три години

152 деца са били лекувани в чужбина по линия на НЗОК за последните три години, като за 2022 г. са ...

Общопрактикуващи лекари педиатри ще дават нощни дежурства в МБАЛ - Перник
17.01.2025 17:12:37

Общопрактикуващи лекари педиатри ще дават нощни дежурства в МБАЛ - Перник

Общопрактикуващи лекари педиатри ще дават нощни дежурства в Детското отделение на МБАЛ „Рах ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...