„През 2021 г. 75% от дипломантите ни са успели да намерят работа преди дипломирането си, като при медицинските сестри този процент е 55%; при акушерките – 82%; при помощник-фармацевтите – 82% и при рентгеновите лаборанти – 92%“. Това сподели пред Zdrave.net проф. Ани Белчева, заместник-ректор по учебната дейност на МУ – Пловдив. Висшето медицинско училище и Медицинският колеж в Града под тепетата са сред най-старите и утвърдени учебни заведения, които подготвят специалисти по здравни грижи.
Още данни от наскоро проведена анкета сочат, че 82% от нашите студенти смятат да се реализират в България, 13% в България или в чужбина и едва 5% от тях ще търсят работа само в чужбина, допълни проф. Белчева.
Тя е категорична, че през последните две години повишеното търсене на такива професионалисти се обуславя не на последно място и от нарасналата потребност от медицински кадри в резултата на COVID пандемията и последиците от нея.
„МУ - Пловдив се ангажира да заяви необходимост от обучение на по-голям брой медицински сестри и акушерки като част от защитените и приоритетни специалности. Промотира се и специалността „Лекарски асистент“ като възможност за обучение на медицински специалисти за спешните сектори и в малките населени места“, допълни проф. Белчева.
По думите й инициативите в тазгодишната кандидатстудентска кампания са насочени към запознаването на зрелостниците с предимствата на изучаваните професии в Медицински колеж.
„Предвидени са 11 събития през април и май, на които ще бъдат изнесени презентации, представени видеофилми и други материали на учениците от 11-ти и 12-ти клас от Пловдив и областта. В тях ще вземат участие от ръководствата на Медицинския колеж и отдел „Учебни дейности“ към МУ, преподавателите от ФОЗ от специалностите „Акушерка“ и „Медицинска сестра“. Ще се осъществят и срещи с участници по програма „Еразъм“ от Турция, Гърция, Македония и Албания“, каза още проф. Белчева.
Тя подчерта, че в МУ- Пловдив от години функционира Център за кариерно развитие, който е създал динамични връзки между студентите и работодателите и служи като медиатор за комуникация между бизнеса и академичните среди.
„Болничните лечебни заведения изпитват остра нужда от медицински кадри, най-вече от медицински сестри. От две болнични заведения има поет ангажимент за финансиране обучението на медицински сестри, които след завършването си да започнат работа в конкретната болница. На сайта на МУ-Пловдив непрекъснато се обявяват вакантните места, които се усвояват своевременно“, допълни зам.-ректорът.
Тя бе категорична, че стремежът е да се постави акцент върху сериозната практическа подготовка, особено по време на клиничната им практика, а допълнително надграждане е възможно в магистърските програми на ФОЗ.
„Центърът за кариерно развитие извършва проучвания и анализи за мнението на работодателите за подготовката и професионалните качества на нашите дипломанти. Последната анкета на работодателите посочва доста висока удовлетвореност от качествата на възпитаниците на МУ- Пловдив – 80%. Базовата им подготовка се оценява като отлична и много добра според 75% от анкетираните“, сподели още проф. Белчева.
Очакванията са, че и през тази година интересът към специалностите от направление „Здравни грижи“ що бъде голям, а пловдивският медицински университет може да се похвали и с възпитаници не само от България, но и от други страни – Северна Македония, Косово, Украйна, Гърция, Молдова и Сърбия.
Мамаша!!!