„Трябва да направим разлика между произхода и начина на разпространение на коронавируса. Може да е разпространен през пазара на Ухан, но твърденията, че е изтекъл от лаборатория, не почиват на изучаване на истинските причини за еволюцията му. Няма категорични доказателства, че вирусът е изпуснат от лаборатория“.
Това каза вирусологът проф. Радка Аргирова пред NOVA NEWS по повод изявлението на директора на ФБР Кристофър Рей, че COVID-19 „най-вероятно“ произхожда от „контролирана от китайското правителство лаборатория“. Това е първото публично потвърждение на засекретената преценка на ФБР за това как се е появил пандемичният вирус, въпреки че Китай отрича да е имало пробив в лабораторията в Ухан и нарече твърдението клеветническо.
Проф. Аргирова допълни, че подобни вируси трябва да се търсят в дивата природа и животните. „Там се намира много сходен, ако не и съвсем еднакъв вирус. Все още сме далеч да кажем кой би бил междинният гостоприемник. Ако го открием, можем да предотвратим друга подобна история“, каза тя.
Според лабораторният лекар д-р Недялко Калъчев СЗО и Китай са закъснели с обявяването на реалната опасност от коронавируса. „Чак след като започна ужаса в Италия всички се задействаха, при това панически и с недобри ефекти“, каза той.
„Напълно възможно е вирусът е да е изпуснат от лаборатория. Вторият момент е бързото и безконтролно нахлуване на хора в биотопите, които не са предназначени за хора, където има взаимодействие на човек и дива природа, но тази бързина ни затруднява да се адаптираме“, допълни д-р Калъчев.
От своя страна д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн, смята, че вирусът на COVID не е много естествен, тъй като има характеристики на вирусен щам, който не е показвал активност към човешките рецептори до момента. „Това което настъпва в него като мутация и което го прави опасен за хората, е един сегмент, който се оказва абсолютно идентичен с един коренно различен коронавирус, който се наблюдава в една популация прилепи на около 4000 км от Ухан. Всички проби на тези вируси са събирани от световният коронавирусен експерт Ши Джен Ли, която работи в лабораторията в Ухан. Още от 2009 г. тя се занимава с такива експерименти – взима се един безопасен вирус и се взима един фрагмент от друг вирус, който се счита, че е опасен за човека, рекомбинират се и се следи дали вирусът ще стане по-опасен“, разясни д-р Илиев.
По думите му това не е директно доказателство, но е обосновано предположение. „Тази хипотеза съществуваше още от самото начало и предизвикваше съмнения“, каза д-р Илиев.
Според проф. Аргирова ако продължим по-нататък при изследването на алфа, бета, делта и т.н. варианти на вируса, ще видим промени във вируса, които със сигурност не са причинени от човешка ръка. „Трябва да се търсят подобни вируси в дивите животни. Все още сме далеч от възможността да идентифицираме кой би бил най-добрия гостоприемник“, каза тя.
„Ако искаме да знаем какво се случва в природата, трябва да се правят експерименти. Въпросът е какво се случва след експериментите“, добави д-р Калъчев.