!
Понеделник, 16 Септември 2024
06
юли
1
 

Профилактиката, капиталовите разходи, е-здравеопазването – акценти в дискусията по бюджета на МЗ

Депутатите от здравната комисия в парламента одобриха финансовата рамка на ведомството за 2023 г.

Четвъртък, 06 Юли 2023 | 18:43:18 Ирина Пекарева
1

Профилактични програми, капиталови разходи, финансиране на инвитро процедури и работа по е-здравеопазването – тези теми фокусираха вниманието на депутатите от парламентарната здравна комисия по време на дискусията им по държавния бюджет, в рамкит

Профилактични програми, капиталови разходи, финансиране на инвитро процедури и работа по е-здравеопазването – тези теми фокусираха вниманието на депутатите от парламентарната здравна комисия по време на дискусията им по държавния бюджет, в рамките на който бе разгледан бюджетът на Министерството на здравеопазването за 2023 г.

Народните представители приеха финансовата рамка с 10 гласа „за“, 6 „против“ и 1 „въздържал се“.

Профилактика и превенция

Председателстващият комисията доц. Васил Пандов от ПП-ДБ отбеляза, че средствата, отделени за профилактика и превенция, не са много, но това се дължи на факта, че в МЗ има нов екип, който има нужда от време, за да разработи подобни програми. „Надяваме се, че със следващия Закон за държавния бюджет ще се разработят нови програми, които да отразят нашите приоритети за превенция и скрининг, коментира той.

„Наистина, този бюджет не може да отразява и да разработи нови програми, но не позволявайте да ви убеждават, че мястото на тези профилактични скринингови програми е в НЗОК. НЗОК е само за здравноосигурените лица. Мястото на профилактиката е в МЗ“, заяви пък депутатът от ГЕРБ-СДС проф. Костадин Ангелов.

От своя страна здравният министър проф. Христо Хинков увери, че споделя вижданията на проф. Ангелов и отбеляза: „Тенденцията НЗОК да получава чрез трансфери средства за профилактика трябва постепенно да изчезне, защото здравноосигурителните плащания лечебната дейност е едно, а превенцията и профилактиката е отговорност на МЗ, т.е. на държавата“.

Министърът посочи още, че някои от профилактичните програми за миналата година са останали „почти на нула“, което по думите му означава, че не е направено необходимото средствата за тях да бъдат усвоени адекватно. Дори и в сегашния бюджет средствата да се увеличат, това няма да има ефект, прогнозира той.

Доц. Пандов пък посочи, че част от залога за успех на профилактичните програми са добрите информационни кампании, каквито в момента липсват, и изрази желание отново за следващата година да бъдат включени достатъчно средства и за това.

По темата поиска думата и зам.-здравният министър доц. Михаил Околийски. „Направихме анализ на програмите, повечето от тези в сферата на общественото здраве вървят добре с изключение на превенцията на ХИВ, както и превенцията на вирусните хепатити“, коментира той. По думите му от години бюджетът за превенция на ХИВ не се усвоява заради механизма, по който се отпускат средствата – чрез обществени поръчки. „Надявам се в скоро време да се промени механизмът на разходването на тези пари“, каза доц. Околийски, като уточни, че по темата се водят разговори.

Той се спря и на профилактиката като цяло, като посочи, че едва 38% от хората, които задължително трябва да си правят профилактични прегледи, го правят. Нужен е анализ защо това е така, посочи той и допълни, че една от причините е липсата на проактивна политика от страна на държавата. „Надявам се скоро това да се промени“, каза той.

Капиталови разходи

Недостатъчни според проф. Ангелов са парите за капиталови разходи, заложени в настоящия бюджет на МЗ. По думите му, със сумата, предвидена във финансовата рамка, няма да могат да се удовлетворят нуждите дори и на 10% от желаещите.

В това перо са включени и 8 млн. лв. за ремонт на сградата на Лъвов мост, в която ведомството трябва да се премести, стана ясно от думите на здравния министър. Той изрази разочарованието си от факта, че това се налага и обясни, че дейността е останала в наследство от предходни решения. По думите му сумата е толкова голяма, тъй като от една страна сградата се нуждае от много голям ремонт, а от друга – тя е паметник на културата и „това усложнява многократно задачата“.

Депутатите се спряха и на сумата, предвидена за областните болници. Според проф. Ангелов заложените в бюджета 20 млн. лв. не биха били достатъчни за нуждите на тези лечебни заведения до края на годината. Той припомни, че при гласуването на промените в закона, които позволиха МЗ да субсидира този тип лечебни заведения, е обсъждана сума от около 60 млн. лв. годишно.

Министърът от своя страна отвърна, че предвидените в този бюджет 20 млн. лв. са за четири месеца, а в Бюджет 2024 тя ще бъде именно 60 млн. лв.

Е-здравеопазване

По отношение на е-здравеопазването също се чуха гласове за нужда от увеличаване на предвидените средства. Според проф. Ангелов те трябва да се увеличат предвид пътната карта за развитие на НЗИС, която включва сигурността на данните и завършването на цялата система, включително функционалностите, свързани с тази система в НЗОК.

От думите на здравния министър проф. Хинков пък стана ясно, че в бюджета има заложени средства за това, а представените от него са допълнителни. „Имаме договор за изпълнение на цялата програма с „Информационно обслужване“, надявам се нещата да бъдат завършени в срок“, каза той.

Асистирана репродукция

Друга от темите, влязла във фокуса на внимание на депутатите от здравната комисия, бе финансирането на асистираната репродукция.

Проф. Андрей Чорбанов от „Има такъв народ“ заяви, че от страна на парламентарната група между първо и второ четене ще има предложение за увеличаване на заложените за това средства. „Чудесно е, че отново се заплаща асистираната репродукция. Но това е проблем, който ще се засилва, все повече семейства имат този проблем, така че ще искаме малко увеличаване на субсидията“, заяви той.

Съгласие с него изразиха и доц. Пандов, и проф. Ангелов, а министър Хинков обясни, че за тези дейности в Бюджет 2023 са заложени 1 млн. лв., но за следващата година ще бъдат заложени 4 млн. лв.

По думите му повече средства са нужни не само по отношение на инвитро процедурите: министърът заяви, че средствата трябва да се увеличат и по отношение на трансплантациите. Във връзка с тази тема той информира, че планира структурни промени, които да изведат трансплантациите отново в отделна агенция, както беше преди създаването на ИА „Медицински надзор“ и вливането на Агенцията по трансплантациите в нея.

В крайна сметка, без коментари по други пера от финансовата  рамка на МЗ и при почти пълна липса на конфронтация между изказалите се депутати и представителите на МЗ, бюджетът бе приет.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
srZE

БЛС-Въоръжено Крило 07.07.2023 09:23:18

Едни тъпанари там се чудят защо ли не се усвояват средствата за профилактиката. Като ОПЛ може да им светна кратуните. Защото личния лекар се занимава с несвойствени неща като броене на таблетки и опаковки ,,кодове ,кой кога си е изпил лекарствата ,кога ги е взел от аптеката и кога трябва да дойде за изписване пак. СТОТИЦИ ХИЛЯДИ ПОСЕЩЕНИЯ НА ГОДИНА ЗА ТОВА НЕЩО ,а личният лекар няма време от натрапената му складажийска длъжност на изписвач на лекарства на прасето касичка да се занимава с профилактика ,а още повече ,че никой от ЗЗОла НЕ ИДВА НА ТАКАВА ПРОФИЛАКТИКА ,а и не е санкциониран с тези 150 лева глоба заложени в ЗЗ , нито кияците от РЗИ глобяват ,след като са задължени по закона. И така Ганьо ходи чинно да си закара тенекията за Годишен Технически преглед ,където има сигурни глоби, но няма да отиде на профилактичен преглед ,защото никой от тъпанарите тюхкащи се защо не се използвали средствата няма и да глоби пациента. А какво е редно за да се освободи личният лекар от нискоквалифицирания труд на работник към склада на НЗОК за лекарства ли ? Ами задачата на лекарят е да направи дизайна на терапията. А кой как, колко ,кога с какво намаление си взима лекарствата това не е работа на лекаря. Отива в аптеката взима си лекарствата с обикновена рецепта и СЛЕТ ТОВА чиновниците от НЗОК,РЗОК му възстановяват реимбурсираните лекарства колкото му се полага и колкото опаковки са му за месец. Това е цивилизованото поведение при западните здравни фондове. Там в НЗОК/РЗОК трябва да броят таблетки, дози и опаковки ,не личния лекар , неуважаеми некадърници от управлението на здравеопазването. Ще се смеем когато 20% от ОПЛ не сключат договори с НЗОК и падне фалшивата ви семашково-костово-семерджиева здравно-осигурителна система .Защото няма да има кой


Всичко за коронавируса
Още новини
МЗ обяви конкурс за представител на държавата в Бул Био
16.09.2024 17:31:21

МЗ обяви конкурс за представител на държавата в Бул Био

МЗ обяви конкурс за представител на държавата в Съвета на директорите на Бул Био-НЦЗПБ, става ясн ...

Стартира кампания на Столична община за млади хора, мотото е
16.09.2024 17:11:12

Стартира кампания на Столична община за млади хора, мотото е "КОД: Превенция - Сега е време да имаш време"

Дирекция "Спорт и младежки дейности" към Столична община и Фондация "Рестарт", в партньорство с М ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...