Близо 2 часа среща, премиер, министри, протестиращи сестри и в крайна сметка редица искания, които повече пасват на популистко политическо говорене. Твърди заплати, държавно финансиране, задължителен КТД, без значение от собствеността на лечебните заведения са само част от поставени вчера теми на срещата при премиера Бойко Борисов снощи.
Искането да бъде задължително въведен Колективен трудов договор за всички лечебни заведения, без значение от собствеността, се оказа от съществено значение за протестиращите. Независимо от обясненията на министър Ананиев, че заложените в него критерии са непостижими за част от болниците, предимно общински, независимо и от факта, че в много по-задължителния рамков договор е заложен минималния процент от приходите на болниците, които да отиват заплати на лекарите и професионалистите по здравни грижи.
Само преди месец на същите тези сестри протестираха пред НЗОК с искане да бъдат включени като преговаряща страна в НРД, като смятаха, че този въпрос може да се реши с натиск, нищо че законът казва, че преговарящи по НРД са само НЗОК и БЛС.
От тези действия се налага простичкият извод, че сестрите, вече реализирани като Синдикат, просто държат да сложат подписа под документ, разпределящ някои от финансите в сектора. За да бъдат признати като фактор.
Тук вероятно е мястото да се припомни, че Мая Илиева, освен синдикален лидер, е и политически ангажирано лице. Тя е активист на партия „Възраждане“ от 2018 г. и като такава е организатор на протестите от тази година. Поне така казват от партията, така фигурира и на официалната им страница в интернет.
Другият близък до същата партия синдикат е НС „Защита“, чийто представител в „Александровска“ болница обяви гладна стачка, докато не бъде подписан КТД. Гладната стачка продължи няколко часа, а КТД в болницата беше подписан на предварително обявената дата. Представителят на „Защита“ също го подписа, редом с представителите на традиционните синдикати КТ „Подкрепа“ и КНСБ.
Дори да приемем обаче, че искането за задължително КТД във всички болници, е синдикално, то не може да се каже същото за исканията болниците да не са търговски дружества, държавните да са изцяло на издръжка от държавата, а частните да нямат достъп до публични средства.
Както и за „безплатно здравеопазване“. Последното особено много разгневи министър Ананиев, който обясни, че такова нещо като „безплатно здравеопазване“ няма, а има данъчно и осигурително здравеопазване.
Искането болниците да не са търговски дружества пък накара премиера да си спомни как като е бил в 4-ти клас му е направена операция за спукан апендикс и има 9-сантиметров белег оттогава. „Тогава хирурзите бяха касапи. При социализма всички бяха държавни и затова си имахме Правителствена болница, за да бъдат лекувани някои качествено. Не ми хвалете социалистическото здравеопазване“, контрира сестрите той.
„Такова връщане към старата система няма как да стане. Нали затова съборихме Берлинската стена?! Нали затова се радвахме толкова тогава?!“, каза още премиерът по отношение на промяната на статута на болниците.
Днес към искането болниците да не са търговски дружества се включи и лидерката на БСП – Корнелия Нинова, която в пост във фейсбук изтъква това едва ли не като единствената причина за окаяното състояние на здравеопазването.
Никой обаче не споменава това, че болниците, които не са търговски дружества, като психодиспансерите, са на ръба на съществуването си, с огромни загуби и без идея как това да се промени. А това ще чака и голяма част от останалите болници, ако бъде променен статута им.
От друга страна обаче идеята, че в болниците отиват твърде много средства и някои лекари, предимно частници, са богати като Крез, е близка до сърцето на всеки втори българин. А сестрите се оказаха умели ползватели на политическия похват - доносите. Те подхвърлиха едно-две имена на болници, едни име на лекар, а накрая заявиха: „В частните болници няма качество, поради причина, че няма правила. Там правилата се избягват много умело“.
Затова и Борисов обеща: „Искаме да ви покажем, че с цялата си мощ ще направим това, което при всички случаи ще бъде по-добре. Информацията, която ни давате, ми дава и на мен повече поглед. Ще ги натискам докрай да има справедливост. Не може да се дадат близо 5 млрд. лева и да говорим за пари, а за някои да няма и то за работните пчелички. Ще направим ревизии, ще принудим и частните болници да работят по правилата!“
В същото време обаче се оказа, че частник, който има договор с НЗОК и се ползва от публични средства, е нещо мръсно само за болниците, но не и за тях самите. Въпреки че получиха право да разкриват самостоятелни частни практики, те са недоволни точно, защото не могат да сключват договори с Касата. „Каква е ползата да имам частен кабинет, като той няма да работи със Здравната каса? Кой пациент ще дойде да си плати при мен, след като може да отиде при джипито си, което работи с Касата“, попита риторично Мая Илиева.
Така, макар че в обобщение на срещата, премиерът да заяви, че уважава много професиите на лекарите и на медицинските сестри, че те не бива да се конфронтират и трябва всички да сме в диалог, резултатът е обратен.
Пациентите са настройвани срещу лекарите, лекарите срещу сестрите, а сестрите срещу всички. Разделението в системата е факт, пропастта се увеличава с всеки изминал ден, а това неминуемо ще доведе до крах на здравеопазването.
След срещата на премиера с протестиращите сестри: МВР и НАП ще контролират болниците
17.12.2019 10:05:17 Надежда НеноваМедицинските сестри вдигнаха палатките пред МС
16.12.2019 21:40:31 Надежда НеноваПротестиращите медсестри учредиха синдикат
12.12.2019 10:43:43