Нови изисквания за кандидат-студените в Медицинските университети предвижда проект на Постановление на Министерски съвет за изменение и допълнение на наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите „Медицина“ и „Дентална медицина“ за образователно-квалификационна степен „магистър“.
Според проекта състезателният бал ще се образува от утроените оценки от конкурсните изпити по биология и по химия и оценката от държавния зрелостен изпит по български език и литература. Когато такава оценка липсва, балообразуваща е оценката по български език и литература от дипломата за средно образование или оценката от дипломата за средно образование по официалния език на държавата, в която е завършено средното образование.
Според мотивите към проекта, причините за изменението са пониженото ниво на знания, умения и компетентности на новоприетите студенти по медицина, дентална медицина и фармация, поради ниското равнище на учебното съдържание по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда в общообразователната подготовка за първи гимназиален етап, по които се провеждат конкурсните изпити, определени в единните държавни изисквания по медицина, дентална медицина и фармация.
„Към настоящия момент наредбите за единните държавни изисквания по медицина, дентална медицина и фармация регламентират, че учебното съдържание за конкурсните изпити се определя в съответствие с държавния образователен стандарт за общообразователна подготовка по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда. Необходимо е обаче в учебното съдържание за приемните изпити по биология и химия да бъде включен материалът и от профилиращата подготовка, освен този от общообразователната подготовка на учениците по двата предмета, тъй като познавателните равнища на изучаване на основните понятия по биология и химия в общообразователната подготовка са ниски, което води до затруднения при изучаване на част от предметите в медицинското образование (химия, биология, биохимия, анатомия, физиология, фармакология и др.). Ако конкурсните изпити за специалностите медицина, дентална медицина и фармация останат само върху материала по биология и здравно образование и химия и опазване на околната среда от общообразователната подготовка за първи гимназиален етап, това ще доведе до значително понижаване на нивата на знания, умения и компетентности на новоприетите студенти; значителни разлики в нивата на теоретична подготовка на новоприетите студенти, което ще затрудни екипната работа помежду им; значителни затруднения при усвояване на новия материал по двата предмета в медицинските университети и необходимост от надграждане на по-ниското общообразователно ниво, чрез включване на значителен брой допълнителни учебни часове по биология и химия в медицинските университети, което допълнително ще натовари програмата на новоприетите студенти“, пише в мотивите към проекта.
С новите критерии ще се премахнат и затрудненията за кандидатстване по специалностите медицина, дентална медицина и фармация за кандидат-студентите, завършили средното си образование преди 2022г., чуждестранните кандидати, както и на българи, завършили средното си образование в чужбина, тъй като при тях липсват оценки по биология и здравно образование и по химия и опазване на околната среда от общообразователната подготовка за първи гимназиален етап, които съгласно действащите наредби участват като балообразуващи в състезателния бал от учебната 2025/2026 година.
С промяна в Наредбата се актуализират и задължителните учебни дисциплини по специалност дентална медицина, като се добавя задължителна учебна дисциплина Дентална имплантология с хорариум 90 часа.
Пълния текст на проекта може да видите тук.
Абсолютно безумие е да влиза оценката от ДЗИ по БЕЛ. Биология и химия - това са дисциплините.
Що за глупост е да неглижирате общообразователната подготовка на децата от гимназиалния курс.Къде бяхте като подготвяхте програмите за обучение по химия и биология?С ползването на оценката от ДЗИ по БЕЛ,като балообразуваща за кандидат студенти по медицина, сринахте достойнството на хиляди учители по биология и химия ! Много деца ще останат без да реализират мечтите си,защото поради липса на средства от страна на родителите ,са УЧИЛИ биология и химия,а с тази идиотщина ,родителят трябва да се унижи със заем за да плати уроците по БЕЛ!
Ако не са родителите ,децата трудно се ориентират професионално.Мечтите са едно,реалностите са съвсем друго нещо.Тук е мястото на родителя,като ориентира НАВРЕМЕ бъдещия лекар,стоматолог или фармацевт в безобразията на гимназиалното ни образование.В живота равен старт няма.Завършилите примерно езикова гимназия,редно е да се ориентират към филологически специалности,математическа гимназия-математически специалности и т.н.Редно ли е ученик изучавал усилено биология и химия в гимназиалния курс,да кандидатства за учител по математика и физика?Да може ,но не е нормално.Други трябва да върнат нормалността в образованието.Родителят трябва да почне да мисли навреме ,за да се радва на осъществените мечти на детето си.
Недопустимо е оценката от ДЗИ по БЕЛ ,както и на друга различна от такава по биология и химия от гимназиалното обучение,да влиза в балообразуващата оценка за кандидатстване в МУ.Медици ли ще подготвяме или филолози?То утре може да се ползва оценката по математика,физика и прочие.Мотивът ,че подготовката била слаба по химия и биология в гимназиалния курс е продукт на безобразията в образованието,но който мечтае ,той се е ориентирал в това безобразие.Уважаеми законотворци,спрете с безобразията!
Дано да бъде прието, няма как да се вземат само оценкинот 1ви прогимназиален етап. Как може дори някой да помисли да сравни оценки от химия и биология от езикова гимназия на чужд език с тези от на български? Предната промяна от началото на годината поставя в неизгодна позиция сегашните 10 и 11 клас.
Дано да бъде прието, няма как да се вземат само ожени от 1ви прогимназиален етап. Как може дори някой да помисли да сравни оценки от химия и биология от езикова гимназия на чужд език с тези от на български? Предната промяна от началото на годината поставя в неизгодна позиция сегашните 10 и 11 клас.
Министърката на здравеопазването сега се бърка й в образованието. Не й стигна нефелщината й в здравеопазването , дето е цялото частно, а тва дето се води държавно задачата й да го срине, та да връткат частните болници бюджета на нзок, сега решила и да се прави на загрижена за грамотността. Ама госпожо за кво са ти грамотни медици като не изискваш качество за нищо в здравеопазването? За какво са на частните ти болници и извънболници напредващи лекари като на частниците им трябва да плащат малко??? Чети кво ти пишат хората и вземай акъл!
Часовете по биология и химия трябва да се увеличат още в 7 клас. Учениците трябва да имат солиден фундамент, за да надграждат знания в гимназиален етап. В този ред на мисли е добре и МОН да се поразработи малко по-качествено. Образованието за българските деца е доста скъпо. Родителите са принудени да плащат безбожни суми за частни уроци. А като завършат кадърни български кадри ги молят да си останат в България, но с нищо не подпомагат обучението им. Безобразна образователна система. Остаряла с изисквания за иновации но със стари образователни програми.
По-голямата част от децата, които кандидатствате тези специалности се подготвят в профилирани паралелки и частни уроци. Предвид предложените промени излиза, че подготовката в тези паралелки не повишава нивото на кандитстващите. Любопитно ми е как ще се покрие квотата на кандидатстващите момчета, като от години те влизат със значително по-нисък бал и показват по-ниски резултати на кандидат-студентските изпити, а в първи курс стартират на равна нога с момичетата, които не успяват да влязат и с оценки доста над 5-ца … Абсурдно е да целиш високи резултати, грамотност и подготовка, а да не премахнеш тези безумни квоти, с което автоматично ще се вдигне нивото - когато момчетата започнат да гонят нивото на момичетата. Не искам да проявявам дискриминация, която по мое мнение и без това е налице с тези квоти, както и с критериите за децата с двойно гражданство, но … това са фактите
Навремето се създаваше помашка, турска интелигенция , влизахаРабФаг , по партийна линия и т н и т н .Сега ще търсим българи с двойно гражданство за пари , нашите деца тук ще го изстискваме като лимон да спазват изисквания, защото не плащат и не да им нужни , това е истината , всичко е една голяма демагогия ......
Абсурдно да се променят правилата и сборниците на децата което от година две се подготвят за кандидатстване в МУ тези правила за прием могат да се включат за випуск 2026- 2027 най ранно, неможе се изтъква грамотността, като децата учещи биология и химия профилирано в Езиковите, Математически гимназии са избрали този профил и нямат вече друга алтернатива примерно да кандидатстват Архитектура или с История за да се направи тази промяна следва профилирането в елитните гимназии да ОТПАДНЕ това ограничава децата с добра средна подготовка. Чуждестранните граждани и тези с двойно гражданство ще представят оценка от език прим. Италиански, Турски, Английски и ще са грамотни по Български език така ли, няма логика. Решили те да кандидатстват Мидицина изучават биология и химия с години защо в техен ущърб.
Заслужаваме си липсата на медицински специалисти в парализираната ни държава. Все по-малко ще има, докато накрая не могат да се намерят никъде.Тогава ще ви питам кой ще ви лекува и тва дали си учил някакви пълни простоии в 11 клас ще има значение.
Има деца, който имат желание да следват медицина, но родителите им нямат възможност да плащат колосални суми за уроци по биология и химия. Трябва да се промени обучението в Природо математическите гимназии. Щом учат този профил, редни би било да бъдат подготвени за съответните изпити по тези предмети.
Няма как да излязат добри мед специалисти, които излизат със 6 по биология от средното и изкарват 3 на изпита! Но, влизат, защото удвояват оценката от дипломата, не от изпита.
Като не ви трябват на завършилите средно в чужбина оценките от първи гимназиален етап, защо ви трябват на завършилите тук? Едновременно с това се оплаквате, че приетите нямат добра подготовка по химия и биология, ама за тия от чужбина няма проблем, че не знаят. Отделно искате оценка от ДЗИ по БЕЛ , ама не и за завършилите в странство. Направо си го напишете - нашите деца не ни трябват като студенти тук, трябват ни цакащите кинти незнаещи чужденци.
Съвременната медицина е ТЕХНОЛОГИЧНА. Това означава, че приемния изпит трябва да бъде по: ФИЗИКА, ХИМИЯ и БИОЛОГИЯ и оценката по МАТЕМАТИКА от средния курс на обучение.
По- принцип подкрепям предложението, но не е редно да се сменят ОТНОВО правилата в последния момент.
И кога ще стане окончателно ясно в крайна сметка коя ще бъде балообразуваща оценка?
Това е пълен абсурд, неможе месеци преди кандидат студентските изпити да се променят правилата за прием и без друго материала и изискванията са прекалено високи, това дава възможност на деца без всякаква подготовка да кандидатстват Медицина, и съответно предпоставка за коропционни практики, как без да са изучавали биология и химия ще успеят с изпита или тези които са изучавали предметите с усилена подготовка ще се конкурират с деца от други държави с друг първи език различен от Българския.
Чудно!!!! За да не се претоварят университетските преподаватели, които получават колосални хонорари, нека всички студенти влизат в университет научени, с придобити знания, готови направо за изпити. Защо да ги подготвят в учебното заведение, няма време.... По тази причина децата ни не остават да се реализират в малодушната и прецакваща България. Само високите изисквания си остават тук, качествените българи БЯГАТ в чужбина. Малоумници са всички онези, които ни бутат към провал
Да дерзаят и горките деца . Проблемът е много сериозен и ще става сериозен .Ще идват деца българчета с двойно гражданство с диплома за средно образование .Ще получат дипломите си и отново ще си заминат.Да му мислят нашите деца родени тук и живеещи тук - на тях ще поставяме високите изисквания претенциите за любов към родното слово. Просто горко на децата в България.
Едни училища учат по едни учебници .Други училища в други градове по други профилирани предмети - пълен хаос .Сваляне на материал от университетите уж в учебниците за профилирана подготовка .Всяка година по нова програма с нови учебници.Чудят се какви щуротитии да измислят - просто да му мислят родителите .
Отношението към българското слово няма много общо с ДЗИ-то по БЕЛ. Високата оценка там е въпрос на заучаване на определени тези и аргументи налагани от проверяващи. Абсолютно никакво отношение няма към медициндките специалности. Грамотността им може и в изпитите по химия и биология да се провери. Досега оценката от БЕЛ влизаше в балообразуването също. Въпросът им не децата да са грамотни, а да им зубрят заучените от 50г. Модели. Най-важното е да върви бизнеса с частните школи и плащания.
Ами то и тази година беше така. Поне в уважаваните МУ. Утлоена изпитна оценка по биолохия и химия плюс оценка от матулата о БЕЛ
Много деца напускат България след 19 г . възраст .Вместо да се чудим как да ги привлечем ние ги отблъскваме . Учат в чужди университети .малко се интересуват от родното слово.
Подкрепям идеята в състезателния бал да се включи оценката от ДЗИ по БЕЛ. Каквато и професия да има човек, трябва да е грамотен. Така учениците ще бъдат мотивирани, за да се представят максимално добре на матуритетния изпит. Нещо повече, оценката от ДЗИ по БЕЛ трябва да стане балообразуваща за всички специалности във всички университети. Така отношението към българското слово ще стане отговорно и зрелостниците ще бъдат по-мотивирани да учат родния си език.
Ама за какви Държавни зрелостни изпити говорим - да се премахнат и като едно време да се подготвяме за конкурсни изпити и толкоз
Ами ако родителите нямат пари за уроци и детето се готви по учебниците - значи няма да влезе .Ако се купят сборниците за подготовка пак няма да стане .Къде са критериите . За какви общи държавни изиквания говорим.
Как мотивите Ви за слаба подготовка по биология и химия кореспондират с взимането на оценката от ДЗИ по БЕЛ като балообразуваща!? Освен медицинска специалност и филологична ли ще им дадете? Или пак едни гарантирани кинти трябва школите да вземат! Вие сте министерства на фирми и лобита и скоро трябва и МОН и МЗ да ви закрият, защото сте ненужни разходи. Директно от частните фирми да налагат правилата- по - евтино ще ни излизат безобразията.
Добрият лекар не е задължително да е отличник по всичко, понякога посредствените студенти усещат по--добре диагнозата и са отлични специалисти. Така, че това, което го мислят няма да направи добри лекари за бъдещето.
ПОСРЕДСТВЕНОСТТА ще бъде ПРИОРИТЕТ в БЪДЕЩЕТО.......
За българските деца само изисквания . За чуждестранните граждани обаче ше може . Винаги е било така . Чужденците ще вземат специалност .Българите ще чакат.
Пълно безобразие
И при сегашните условия завършилите профилирана подготовка не успяват да се справят с достъпно високи оценки на изпитите без да са ходили на курсове или уроци. Извиват се ръцете на родителите да плащат за това допълнително обучение за да бъдат форматирани децата да отговарят така, както изискват от университета. В училище не могат да получат тези знания и на изпитите не получават желаната оценка. И какъв е смисълът на профилираната подготовка в училище?!. Никакъв, трябва да се вземат едни пари от курсове и уроци,
Когато липсва оценка от ДЗИ, се взема за балообразуваща оценката по БЕЛ от дипломата???!!! Абе кой кретен ги измисля тези тъпотии??? Кой ще се яви на ДЗИ по БЕЛ тогава??? Точно никой, защото се пишат петици и шестици на килограм в училищата за"имидж". Тогава рекетът на родители и ученици за високи оценки ще стане още по-страшен.
Специализираната подготовка по химия и биология във втори гимназиален етап се изучава само в профилираните природоматематически гимназии и паралелки. Те не са много в страната. Приемайки този проект Вие ще привилегировате тези ученици, а останалите ще бъдат принудени да плащат на частно, за да им се преподаде този материал. Така ще натоварите финансово, с плащания семействата, чиито деца не учат в такива паралелки и училища . Промяната не трябва да влиза за следващата година, а от 2029 г. , за да са наясно децата и родителите, че ако не се ориентират към специализираната химико-биологична подготовка още от 7 клас, или да не избират медицина, или родителите им да приготвят един куфар с пари за частни уроци.
Крайно време е в МУ да влизат тези,които са получили най-високи оценки на кандидат-студенти коте изпити и имат най-висок общ бал. Скоро четох,че ще има допълнителен прием на студенти по медицина платено обучение.Изискването беше да имат оценки на положените изпити,различни от 2.Как може да се приемат такива кандидати,които ще учат за бъдещи лекари?Но в България,щом нещо е платено,значи може!Лекарската професия е една от най-отговорните и не трябва да се правят никакви компромиси с приемането на едва изкарали тройки на приемните изпити.Нали в бъдеще ще разчитаме на тези лекари?