!
Събота, 23 Ноември 2024
21
септ
1
 

При ранно диагностициране на рака на главата преживяемостта е 80%

Стартира Европейската седмица за профилактика на рака на главата и шията

Понеделник, 21 Септември 2020 | 16:00:50
1

Всеки два от три случая на рак на главата и шията се диагностицират в напреднал стадий. Половината от пациентите няма да бъдат живи след 5 години. При по-ранно диагностициране и лечение обаче, преживяемостта е 80-90%. Това съобщиха от „Портал на

Всеки два от три случая на рак на главата и шията се диагностицират в напреднал стадий. Половината от пациентите няма да бъдат живи след 5 години. При по-ранно диагностициране и лечение обаче, преживяемостта е 80-90%. Това съобщиха от „Портал на пациента“ по повод Европейска седмица за профилактика на рака на главата и шията, която стартира от днес и ще продължи до 27 септември 2020 г.

Туморите на главата и шията представляват около 4% от всички ракови заболявания. Хората на възраст над 40 години са изложени на по-висок риск. В световен план броят на регистрираните тумори на главата и шията расте. Симптомите обикновено са неспецифични, наподобяват простудно заболяване и рядко са причина за ранна медицинска намеса.

Ранното диагностициране на рак на главата и шията се отличава с много добра прогноза и постигане на продължителна ремисия. В особено голям риск са хората, които започват да пушат на 20-годишна възраст по една кутия на ден.

5% от туморите на главата и шията са свързани с употребата на тютюн. Пасивното тютюнопушене също увеличава риска.  Вторият важен  рисков фактор е алкохолът. Когато тютюнопушенето и употребата на алкохол се комбинират, в клетките започват да възникват промени. Въпреки, че тялото има естествената склонност винаги да се възстановява и регенерира, тези механизми спират да действат след известно време и се развива рак. Хората, които редовно употребяват или са употребявали алкохол и тютюневи изделия, трябва да се преглеждат най-малко веднъж годишно.

Мъжете са 2 до 3 пъти по-склонни от жените да развият рак на главата и шията. Въпреки това, честотата при жените се увеличава от няколко десетилетия, поради увеличаване на броя на пушачките.

Лошата грижа за устата и зъбите също се посочва като  рисков фактор, както и диета с ниско съдържание на витамини А и В. Слабата имунна система може да повиши риска от тумори на глава и шия.

Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) и ларингофарингеален рефлукс (LPRD). Рефлуксът на стомашната киселина в горните дихателни пътища и гърлото е предразполагащ фактор.

Оралните ракови заболявания могат да бъдат свързани с полово предаван human papillomavirus/HPV (човешки папиломен вирус). Възможно е заразяването да се случи при орален полов акт. Вирусът може да засегне устата, езика или гърлото, и и да се превърне в една от причините за тумори в устната кухина. В последните години се наблюдава негативна тенденция, при която рак на главата и шията се диганостицира при млади хора, водещи здравословен начин на живот, неупотребяващи тютюн и/или алкохол, но с установена HPV инфекция.

Преглед при специалист по уши, нос, гърло (УНГ)е нужно да се направи и ако са налице поне един от следните симптоми за повече от 3 седмици: възпаление на езика, незаздравяващи язвички и/или бели петна в устната кухина; болка в гърлото, пресипнал глас; болезнено или трудно преглъщане, бучка в областта на шията, запушване на носа от едната страна или кръвотечение от другата.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Fh$8

Гост 22.09.2020 12:20:18

ПР-ите на фармата отново в действие. А за какъв партньор се пише индустрията на лекарите, като само за себе си мисли и действа. Лицемерие подкрепено от ПР агенциите


Всичко за коронавируса
Още новини
Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация
22.11.2024 17:56:14

Българското научно дружество по имуноонкология вече е член на Европейската ракова организация

Обучителен курс за общопрактикуващи лекари се проведе в рамките на Четвъртата национална конферен ...

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?
22.11.2024 17:23:47

Възстановяват ли ни средствата за спешна помощ, платени в чужбина?

Мога ли да получа обратно средствата за спешна/неотложна медицинска помощ в друга държава, ако съ ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...