Едва 12% от лекуваните българки с рак на гърдата са били диагностицирани в началния стадий на болестта, докато в Европа този процент е 27. Това мотивира началника на Отделението по обща хирургия на УМБАЛ "Лозенец" д-р Ваня Митова да създаде първото българско онлайн приложение, предназначено както за здрави, така и за болни с рак на гърдата.
„Приложението BreastHelp е първото в България, което обединява усилията на много хора и то е свързано с профилактика, скрининг и с проследяване на вече диагностицирани пациенти с рак на гърдата. С оглед на това, че повечето жени дори не са информирани за рисковете от това заболяване, решихме да направим това мобилно приложение. То е безплатно, може да се инсталира от всякакъв вид електронно устройство, независимо дали е таблет, телефон, компютър и пр.“, казва д-р Митова пред БНР - Благоевград.
Всяка година около 4 хиляди българки са диагностицирани с рак на гърдата, но се предполага, че броят на жените с това заболяване надхвърля 30 хиляди.
„Ежедневно, борейки се с тази болест, мога да кажа, че се срещаме със случаи, които до голяма степен са достигнали до края на развитието си, още преди да стигнат до лекарска помощ. Същевременно, ние всички знаем, че профилактиката в България не е нещо, което е предимство като цяло – нито на населението, нито на държавата и властимащите, така че единственото, което ни остава, е да търсим всевъзможни алтернативни начини, за да подтикнем хората към това да се грижат повече за здравето си“, казва д-р Ваня Митова.
Обикновено пациентът има достъп до онкокомисия в съответното лечебно заведение. Но идеята на BreastHelp е да му осигури и онлайн достъп до мултидисциплинарен екип, който да разгледа индивидуално неговия случай и да вземе единодушно решение кой вид лечение би бил най-подходящ. Членовете на онлайн комисията са водещи специалисти в областта на онкологията, лъчетерапията и нуклеарната медицина. „В цял свят такива мултидисциплинарни комисии консултират пациентите задължително преди започване на тяхното лечение, но у нас това не се случва“, обяснява д-р Ваня Митова и допълва: „В България, в 95% от случаите предоперативни онкологични комисии не се извършват. В почти 70% от болниците решенията са резултат от обсъжданията на двама човека – онкологът, който отива в съответното лечебно заведение като консултант, и лекуващият лекар, който представя клиничния случай. Често онкологични комисии в неспециализирани онкологични болници се състоят от малко на брой специалисти, липсват ключови специалисти. В резултат на всичко това, пациентът на практика минава през една проформа онкологична комисия“, пояснява д-р Ваня Митова.
В рамките на два дни чрез приложението BreastHelp пациентът получава становището на онлайн комисията. Така за пореден път телемедицината доказва своите предимства пред традиционното здравеопазване. Защото чакането пред кабинети на различни специалисти и запазването на час за преглед месеци предварително, могат да се окажат фатални за развитието на болестта.