16 ноември е крайният срок, до който депутатите могат да внасят предложения за промени в проектозакона за бюджета на НЗОК за 2019 г.
Крайният срок по закон трябваше да е днес, но при разглеждането на проектобюджета на първо четене в пленарната зала бе направено предложение той да се удължи с три дни. Така народните представители имат на разположение и тази седмица, за да направят своите предложения за изменения в проекта преди разглеждането му на второ четене в комисиите.
Припомняме, по време на първото четене на документа най-разгорещени спорове предизвикаха не числата от бюджета, а текстовете в преходните и заключителните разпоредби на проекта, с които се изменят фундаментално всички основни здравни закони, както и други нормативни актове – общо шестнайсет на брой.
Още от изказването на председателя на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова стана ясно, че ГЕРБ имат намерение да направят редица промени в предложените текстове. Част от тях засягат спорното предложение за пререгистрация на всички лечебни заведения в страната. „Смятам, че ще бъде изключително тежко административно натоварване, ако новата агенция „Медицински надзор“ изисква задължително прелицензиране на всички лечебни заведения“, коментира по време на заседанието в парламента д-р Дариткова.
От думите й стана ясно още, че ГЕРБ ще предложи да се ограничат правомощията на Надзорния съвет на НЗОК, свързани с прехвърлянето на средства от бюджета от перо в перо – нещо, за което Българският лекарски съюз настоява от години.
Промени ще бъдат предложени и на текста, според който лечебно заведение няма да получава заплащане за дейност, извършена от лекар, който не е на основен трудов договор там.
Редица предложения за изменения се очакват също така от групите на БСП и ДПС, стана ясно по време на заседанието. Парламентарната група на „Обединени патриоти“ в лицето на д-р Калин Поповски пък заяви, че ще проведе разговори с финансовия и здравния министър във връзка с притесняващите ги текстове от преходните и заключителни разпоредби.