Нова глава в Закона за здравето регламентира телемедицината у нас. Промените са внесени от д-р Александър Симидчиев и група народни представители от „Демократична България“.
Според предложените текстове, телемедицина ще може да се осъществява както от български медици, така и от медици от ЕС, другите държави от Европейското икономическо пространство и Швейцария.
За целта всеки, желаещ да извършва такава дейност, трябва да представи редица документи, удостоверяващи квалификацията му, заедно със заявление до Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, която на свой ред следва да регистрира желаещите.
Всички диагностични, лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности от разстояние ще се извършват след изразено информирано съгласие от пациента, става ясно още от текстовете. Здравната информация, която се създава и обработва при извършването на дейностите пък трябва задължително да се изпраща към НЗИС.
Ако пациентът смята правата си за нарушени в процеса на тези дейности, той може да изпрати жалба до ИАМН, която от своя страна трябва да извърши проверка в 7-дневен срок, да уведоми съответната съсловна организация, ако нарушението е наказуемо по реда на Закона за съсловните организации, а след приключване на проверката трябва да уведоми и пациента за резултата от нея и предприетите действия.
С предложените текстове са описани също така и обстоятелствата, при които дадена регистрация може да бъде заличена, като заповедта за това трябва да е на изпълнителния директор на ИАМН.
С всички предложени изменения в Закона за здравето можете да се запознаете тук.
Излишни са ОПЛтата...бре...само точат Кацата и диспечерска дейност...