„Силно сме обезпокоени от факта, че неуважението, вербалната и физическа агресия растат прогресивно и дори административните и наказателните мерки срещу извършителите на насилие нямат нужния възпиращ ефект. БАПЗГ многократно е изразявала своята подкрепа за пострадали в резултат на агресия медици в писма до институциите, лечебните заведения и медиите“. Това посочват в своя позиция от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи.
От там отбелязват още, че по тази тема трябва да се работи непрекъснато и в превантивен порядък, а не само когато възникне инцидент. „Нужно е заедно, с настъпателни и постоянни усилия да се борим срещу агресията, за да покажем колко важна е добрата комуникация и добрият тон между пациентите и медиците в името на здравето и живота“, подчертават от Асоциацията.
Във връзка с това, както и заради отново зачестилите посегателства над медици в последните седмици Управителният съвет на БАПЗГ стартира Национална кампания за превенция на агресията срещу медицински специалисти под надслов „Призвани сме да лекуваме, а не да воюваме“. В рамките на кампанията ще бъдат организирани дискусии в цялата страна с участието на представители на институции и специалисти.
Първата дискусия по темата ще се състои утре, 12 февруари. В нея за участие са поканени представители на Министерството на здравеопазването, РЗИ, директорите на ЦСМП от страната, Лекарският съюз, Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ, Медицинската федерация на КТ „Подкрепа“, прокуратурата, СДВР, пациенти организации, здравни медиатори, психолози, експерти по управление на конфликти в медицинската практика и по медицинско право.