„Не съществуват утвърдени в практиката стандарти в родилната помощ на ниво ЕС. Всяка държава-членка на ЕС има собствена практика в областта на медицинската специалност Акушерство и гинекология.“ Това заяви здравният министър Кирил Ананиев във времето за парламентарен контрол днес във връзка с въпрос от депутата от БСП проф. Георги Михайлов какви са вижданията на МЗ за привеждане на вътрешната структура на родилната помощ у нас към европейските стандарти.
Въпросът на проф. Михайлов бе свързан със случаите на починалите родилки в Сливен и Плевен, които бяха подробно обсъдени вчера на заседанието на здравната комисия в парламента.
„Важно е да отбележа, че медицинският стандарт по акушерство и гинекология, който предстои да бъде обнародван с наредба на министъра на здравеопазването, принципно не регламентира медицинското поведение при отделните заболявания. Той определя изискванията към персонала, медицинското оборудване и апаратура, обем и обхват на медицинската дейност, както и здравните изисквания към акушеро-гинекологичните структури. Следователно медицинският стандарт регламентира административната рамка на минималните изисквания, на които трябва да отговарят лечебните заведения и структурите по специалността, но не и професионалното поведение на медицинския персонал“, отбеляза министърът.
Както проф. Михайлов, така и Кирил Ананиев отбелязаха като проблем големия брой раждания с цезарово сечение у нас. "За разлика от огромната част от страните в Европа, броят на цезаровите сечения в България надхвърля 30-35%, отива към 40%, а в някои лечебни заведения, не искам да споменавам конкретния тип лечебни заведения, той отива към 60%“, заяви проф. Михайлов.
Министър Ананиев на свой ред заяви: „Пред мен е информацията, че ако през 2007 г. те са били 28,4% от всички раждания, сега през 2017 г. те са 45,9%. Нашите, моите колеги са ми дали, че средно около 45% от тях се извършват в условия на спешност. Дали е така или не, чувам и други неща. Но това са официално, това са ми представили като информация“.
В заключение както питащият, така и отговарящият се съгласиха, че по темата за родилната грижа у нас е нужна широка дискусия, защото проблемът е сериозен.
Няма увеличение на майчината и детската смъртност
27.09.2018 18:16:18 Надежда НеноваРЛК-Сливен: Всеки е невинен до доказване на противното. Къде сме ние?
22.08.2018 09:52:36ИАМО установи нарушение в УМБАЛ-Плевен при смъртта на родилка
21.08.2018 14:18:03