!
Неделя, 08 Септември 2024
15
окт
 

Поставят безплатно силанти на деца от 5 до 8 години до края на ноември

Вторник, 15 Октомври 2019 | 10:28:56


От 4 октомври 2019 стартира кампанията по силанизиране на първите постоянни молари при деца 5-8 години, съобщиха от Българския зъболекарски съюз. Кампанията ще продължи до 30 ноември 2019 г., а силанизирането на първите постоянни молари е безплатно. Пр

От 4 октомври 2019 стартира кампанията по силанизиране на първите постоянни молари при деца 5-8 години, съобщиха от Българския зъболекарски съюз. Кампанията ще продължи до 30 ноември 2019 г., а силанизирането на първите постоянни молари е безплатно. Програмата е Национална и се финансира от Министерство на здравеопазването. 

Важно е всички родители да заведат на преглед децата от възрастовата група 5-8 год., тъй като често пробивът на постоянните зъби не се установява от тях навреме. Колкото по-рано се поставят силантите, толкова профилактиката е по-голяма и зъбите са предпазени от развитие на кариес от най-ранен етап.

Манипулацията представлява запечатване на фисурите (цепнатини) на първите постоянни дъвкателни зъби със силант (фото или химиополимерен препарат с високо съдържание на флуор). Това не позволява задържането на храна и съответно намалява риска от развитие на кариес на обработените зъби с до 60%.

Предварително се почистват дъвкателните повърхности много внимателно, за да се премахнат вредните налепи. Областта около фисурите се обработва с гел, осигуряващ по-здравото залепване на материала. След това се подсушава и фисурите се покриват с гладък защитен слой, като процедурата е напълно безболезнена.

Причината да се използват защитни силанти е, че дъвкателните повърхности на кътниците при децата не са гладки. Те имат ямки и цепнатини, които четките за зъби не могат да почистят. Така зъбната плака свободно се развива и причинява зъбен кариес. Изследванията на зъбния кариес показват, че около 84% от кариесите във възрастта между 5 и 17 годишна възраст се развиват в тези дупки и цепнатини.

На интернет страницата - https://www.oralnaprofilaktika.bg/ всеки може да получи допълнителна информация за оралните заболявания и тяхната профилактика, да се запознае и да ползва пълнометражен анимационен филм и образователни листовки, да осъществи контакт с регионалните координатори и изпълнителите на Националната програма за профилактика на оралните заболявания при децата от 0-18 г. в България.

Всеки родител може да посети, след предварително записване при лекар по дентална медицина, който е включен в изпълнението на тази Програма. Имената могат да бъдат намерени, по области и населени места, на уебсайта: www.oralnaprofilaktika.bg, както и да бъдат направени консултации на безплатен телефон: 0800 14 546.

Тази година, регионалните координатори ще организират и провеждат по места семинари с деца и ученици. Темите, по които ще се провежда обучението са „Методи и средства за поддържане на стриктна орална хигиена при децата“; „Практическо обучение на децата на методите на оралната хигиена“, „Силанизирането, като профилактична дейност – същност, технология, ефект“.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
UdbX


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...