Догодина наистина се очакват повече пари за здравеопазване. За лечебните заведения за болнична помощ се очакват около 200 милиона повече, което е 10 процента разлика спрямо предишни години. Това дава една добра перспектива. От друга страна БЛС защитава тезата за намаляване на обемите, която смятам, че би гарантирала по-качествено здравеопазване. Това каза пред БНТ зам.-председателят на БЛС проф. Николай Габровски.
„Предишните години, когато е имало увеличение на бюджета за здравеопазване, тези пари са отивали основно за така наречените „обеми”. Това означава, че една болница, ако условно казано е лекувала около 1000 човека тази година, ние ще й дадем възможност през следващата да лекува 1100 човека, с 10 процента повече. За съжаление тази практика в годините доведе до занижаване на критериите за хоспитализация и статистиката е абсолютно безжалостна в това отношение. Хоспитализациите в България са близо два пъти повече, отколкото средните за Европа, два пъти повече, не с 20 процента, не с 30, два пъти повече. Поради тази причина БЛС защитава тезата, че тази година наличните 200 милиона трябва да отидат категорично
за повишаване цените на клиничните пътеки, а не за повишаване на обемите
Нещо повече - ние твърдим, че обемите на прием трябва да бъдат редуцирани с 5, 7, 10 процента. Тоест, болниците да приемат по-малко пациенти, но насреща срещу този по-малък прием на пациенти да се получи едно много по-добро финансиране със значимо увеличаване на цените на клиничните пътеки“, уточни проф. Габровски.
Той подчерта, че се надява БЛС да успеят да се договорят с НЗОК за средно увеличение от 15 до 20 процента на много голямата част от клиничните пътеки. „Идеята е болниците да могат да получат същите пари, а дори и малко повече, лекувайки по-малко пациенти. Това би трябвало да окаже влияние върху натоварването на персонала, т.е. той да бъде по-малко натоварен. Би трябвало да окаже влияние върху бумащината, да го наречем, административната тежест, т.е., би трябвало да има много по-малко писане, като същевременно се получат същите и други повече пари. Това ще окажа и много пряк ефект върху заплатите на хората, които работят в болниците“, каза проф. Габровски.
Той допълни, че съществуват некоректни практики, заради които обоснованата логика, която БЛС се опитва да защитава в тези преговори, е подложена на много сериозно оспорване. „Защото стоящите отсреща представители от каса и от министерство казват: „Добре, ама
вие как ще ни гарантирате този занижен обем?
Защо не смятате, че като повишим цените на клиничните пътеки няма хората да имат още по-сериозен мотив да приемат без значение дали има индикация за това или не?” Това е много сериозен аргумент, с който ние като съсловна организация трябва да се преборим и да намерим аргументите, с които да кажем, че подобно развитие няма да има, че ще се спазват високи стандарти за хоспитализация и че в края на краищата всички ще бъдат по-доволни в една променена система на здравеопазването“, заяви зам.-председателят на БЛС.
По думите на проф. Габровски болниците вече не страдат от лечението на здравнонеосигурените пациенти, тъй като има механизъм, по който разходите да бъдат възстановени. За мен притеснителните от години са друг тип проблеми, който отново има социален характер и това са възрастни хора, за които техните деца не желаят да се грижат. Това са хора, които са вече най-често в напреднала възраст, най-често със заболявания, които изискват една или друга форма на подкрепа. И за съжаление се сблъскваме с много тъжни случаи, в които едни отгледани
деца се отказват по някакъв начин от родителите си
За мен това е много по-сериозният проблем“, каза той.
„Друг сериозен проблем е отсъствието на болници за долекуване. Става дума наистина за тежко болни пациенти, които са били с тежка черепно-мозъчна травма, които са били в кома и които изискват грижи - специализирани, но само поддържащи. Тука имаме много сериозна липса на такова звено, към което да бъдат насочвани подобни пациенти. За съжаление болница „Пирогов” много често след тежки случаи, като продукт на едно много продължително и успешно лечение, имаме такива болни, които изискват подобни грижи и имаме много голям проблем къде да бъдат насочени“, допълни още проф. Габровски.
Зам.-председателят на БЛС коментира и искането децата също да плащат такса за преглед при джипи от 1 лев.
„Отдавна съществува такова предложение. Имаше много остра реакция и аз съм напълно съгласен, че първата реакция е нормална - ние всички искаме да се грижим за децата и децата искаме да имат по-добро здраве и достъп до по-добра медицинска помощ. Ние като организация категорично също сме на тази позиция. Нека обаче да видим как стоят реално нещата в живота. Вие завършвате медицина и аз завършвам, завършваме в едно и също учебно медицинско заведение – МУ- София. Имаме десетгодишна практика вие и аз, и двамата работим в София, и двамата имаме да речем 2000 души, които обслужваме като общопрактикуващ лекар. Разликата е, че вие сте се фокусирали върху деца, аз съм се фокусирал върху възрастни. Факт е, че голяма част от общопрактикуващите лекари в някаква степен се специализират, тоест когато работят с деца те предпочитат и практиките им са почти изцяло съставени от деца. Тези, които работят с възрастни пък съответно познават спецификата на по-възрастните пациенти и предпочитат и работят предимно с възрастни. Вие имате 2000 и аз имам 2000 души, вашата практика е предимно от деца, моята предимно от възрастни. Ние днеска работим цял ден с вас, вие преглеждате 20 човека и аз преглеждам 20 човека. В края на деня аз от таксите, които пациентите заплащат, които знаете са фиксиран процент от минималната работна заплата и са 2.90. В края на деня аз, след като съм прегледал 20 човека, ще имам 60 лева в моята каса. В края на деня,
вие след като прегледате 20 деца, ще имате нула лева
и нула стотинки във вашата каса. Ние ще вършим еднакво квалифицирана, еднакво отговорен квалифициран труд, но затова че вие сте избрали да бъдете педиатър, да се грижите за децата, това, което ние всички смятаме за важно, вие ще бъдете реално наказана, ще бъдете ощетена като лекар. И лекарите всъщност поставят въпроса – ако това е политика, която се защитава по някакъв начин, че децата трябва да имат еднакъв достъп и даже по-добри условия на лечение, защо лекарите трябва да плащат със своя труд за това?“, разясни искането на семейните лекари проф. Габровски.
Бюджетът на НЗОК мина на първо четене в парламента
12.11.2019 15:24:33 Владимир ПоповТрябва да се намали обема дейност и да се увеличи заплащането на преминал пациент
04.11.2019 16:02:45Увеличаване на цените на КП, но не на обемите – това ще са основните ни искания за НРД 2020
25.10.2019 17:22:36 Надежда Ненова