Вторник, 14 Януари 2025
19
юли
2
 

Ново изследване сочи:

Поведението на хирурзите в операционната е като на всички други примати

Четвъртък, 19 Юли 2018 | 12:44:28
2

Повечето хора си представят операционната като място на висока концентрация и тишина, в което хирурзите ежедневно спасяват живот. Ново изследване на поведението на хирургичния персонал обаче показва, че зад затворените врати на операционния блок се слу

Повечето хора си представят операционната като място на висока концентрация и тишина, в което хирурзите ежедневно спасяват живот. Ново изследване на поведението на хирургичния персонал обаче показва, че зад затворените врати на операционния блок се случват по-разнообразни неща.

Хирурзите и техните асистенти се карат, флиртуват, хвърлят предмети, иронизират и не само.

Научна разработка, анализираща поведението им, бе публикувана в сп. Proceedings of the National Academy of Sciences, информира Medportal.ru. В нея група учени показват, че хората, които работят в операционните, следват джендърните схеми на поведение и йерархия, характерни за всички примати.

През 2015 г. хирург от Джорджия, САЩ, ядосан на колегите си, виква: „Неясно ли говоря? Тогава ще крещя!“ След това разбива челника си в земята, излиза от операционната и оставя в шок операционния екип.

Подобни конфликти периодично възникват в операционните, когато групи от високообразовани професионалисти работят под голямо напрежение. Описаният по-горе конфликт е необичаен само с това, че по време на случката присъства антропологът Лаура Джоунс от университета Емъри в Атланта, която си води записки.

Наблюденията й са отбелязали 6348 взаимодействия по време на 200 операции. Според изследването, важна роля в конфликтите в операционната играе джендърният баланс на операционния екип. Най-често възникват конфликти, когато хирурзи мъже работят с екип, в който преобладават мъже. По-малко конфликти възникват, ако хирургът е жена или хирург мъж работи с жени.

„Това е абсолютно възхитително, - казва анестезиологът от университета в Минесота Джойс Уар, който изучава безопасността на пациентите. – Не смятам, че някой от нас е мислил в тази посока. Ние просто смятахме, че някои хора са идиоти“.

И по-рано учени са изследвали конфликтите в операционните, но са се базирали предимно на обзори и интервюта, а не на непосредствени наблюдения.

Идеята за новото изследване се появява, когато Уар прочита книга за шимпанзетата и тяхната борба за власт. Той споделя с приматолога и автор на книгата Франс де Ваал, че „същите наблюдения могат да се направят и в операционната зала“.

Така де Ваал и Джоунс заедно с други свои колеги разработват класификация, която описва различните видове поведение в операционната: от сътрудничество (беседи, обучение), до конфронтация (викове, ругатни).

„Огромната част от това, което се случва в операционната, не е техническо общуване. То е обсъждане на слухове, шеги и обмен на информация… Там се случва каквото се сетите: флирт, танци“, казва де Ваал.

След като обобщават взаимодействията между хирурзите, анестезиолозите, медсестрите и пациентите, учените стигат до извода, че 59% от взаимодействията са кооперативни, а 3% предизвикват конфликти. Най-дружелюбни са взаимодействията, при които операционният екип се състои предимно от жени. В чисто мъжките групи делът на сътрудничеството пада до рекордните 39%.

„Това можеше да се очаква, мъжът вижда в другия мъж съперник“, казва Уар. Де Ваал се съгласява с него, като отбелязва, че при останалите примати нещата стоят по същия начин. Алфа-самците се опитват да постигнат надмощие за сметка на другите самци, като самките не влизат в сметката.

Изследването е от голямо значение, тъй като ако хирургичният екип не работи при добро взаимодействие, това води до лоши последици.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
y$Vx

Рали 24.07.2018 17:05:34

Е, не трябва да се приема лично и обидно, но има доста истина, пък и анестезиолозите най много са веждали

д-р Хаус 20.07.2018 12:33:44

Нехирурзи пишат за хирурзи!


Всичко за коронавируса
Още новини
Новите европейски правила по оценка на здравните технологии влязоха в сила
13.01.2025 17:21:39

Новите европейски правила по оценка на здравните технологии влязоха в сила

Европейската агенция по лекарствата (EMA) е готова да подкрепи прилагането на новия регламент на ...

Отиде си кардиоложката д-р Дора Матеева
13.01.2025 16:48:01

Отиде си кардиоложката д-р Дора Матеева

Почина д-р Дора Матеева. За това съобщават от кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски&ldqu ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...