Четвъртък, 26 Декември 2024
29
окт
 

Пациент се оплакал в МЗ, че не му дават пепелник в болницата

Акцизът от алкохола и тютюн да отива за здравеопазване и НЗОК да не плаща ДДС на лекарства, предлагат експерти

Вторник, 29 Октомври 2019 | 16:47:34 Надежда Ненова


Необходимо е целево отделяне от бюджета, което да гарантира приоритетите на държавата в здравеопазването, като предпазва от това финансите да бъдат преразпределени по други пера. Това каза Аркади Шарков от ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика)

Необходимо е целево отделяне от бюджета, което да гарантира приоритетите на държавата в здравеопазването, като предпазва от това финансите да бъдат преразпределени по други пера. Това каза Аркади Шарков от ЕКИП (Експертен клуб за икономика и политика) по време на презентацията си на първата конференция „Заедно за повече здраве“, която се проведе днес.

Според него един от възможните варианти за целта е използването на вредните навици с цел подобряване финансирането за превенция и лечение на заболяванията, свързани с тези навици, каквито са например употребата на алкохол и тютюневи изделия. Съответно акцизите от тези изделия да отиват за здравеопазване.

„Много е трудно да се прави реформа на системата, която има толкова негативен обществен образ. Трябва да сме непримирими към несправедливостите в системата. Трябва да бъдем достатъчно обективни, няма да пренебрегнем проблемите, но и трябва да подчертаем за постиженията. Предложението на ЕКИП е един вид байпас за общественото очакване“, каза изпълнителният директор на ARPharM Деян Денев по време на дискусията.

По думите му единственият правилен начин за инвестиции е и здравния сектор трябва да бъде поставен към останалите сектори – икономика, енергетика и образование.

„Не е наша работа да казваме от къде финансовия министър да вземе парите за здравеопазване. Категоричен съм, че за по-доброто разпределяне на средствата, част от дейностите трябва да бъдат извадени от бюджета на Касата. Това са продължителното лечение, редките заболявания, които могат да бъдат финансирани през програми през държавния бюджет. Да не се бъркаме в работата на финансовия министър, той така или иначе ще ги вземе от разходите“, заяви бившият подуправител на НЗОК д-р Димитър Петров.

Той допълни, че трябва да спрем да сатанизираме нашата здравна система. „България е от страните с топ достъп. Тук за здравеопазване се дават 12 пъти по-малко пари на глава от населението от Германската здравна система и 25 пъти по-малко от щатската, а услугата, която пациентите получават е почти равностойна“, каза д-р Петров.

По отношение на оплакванията на пациентите зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков съобщи, че в МЗ е получен сигнал от пациент, защото не му дали пепелник в болничната стая.

„Когато се случва пациент да бъде забравен на скенер, освен очевидния проблем, възниква и въпроса редно ли е да съществуват лечебни заведения, в които може да забравиш някого, тъй като това означава, че там не се работи. За да се намали тежестта на плащанията на трябва да се намери механизъм за доплащане на медицинските дейности. Думата „безплатно“ означава, че се правят безконтролни разходи. Механизмът трябва да осигурява възможност за контрол от пациента“, каза председателя на БЛС д-р Иван Маджаров.

Според председателя на БФС проф. Илко Гетов един от начините да се увеличат приходите в здравеопазването е да се реши проблемът с ДДС върху лекарствата. „Касата също плаща ДДС върху лекарствата, а ние отново настояваме Касата да не плаща този данък, тъй като това реално е втори данък върху здравноосигурените лица. Решението облекчаване или диференцирана ДДС ставка поне в частта, която плаща Касата“, каза той.

Снимка: Надежда Ненова

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
r5sd


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...