Мъж, парализиран от раменете надолу, може отново да ходи с помощта на нова роботизирана система с четири крайника или т.нар. екзоскелет, която се командва и контролира със сигнали от мозъка му, съобщи Агенция „Ройтерс“.
28-годишният пациент използва система от сензори, имплантирани в близост до мозъка му, за да изпраща съобщения за преместване на четирите му парализирани крайника след двугодишно изпитване на цялото роботизирано тяло, наречено екзоскелет.
Резултатите, публикувани в списанието „The Lancet Neurology“, доближават лекарите до крачката да могат един ден да помогнат на парализирани пациенти да управляват компютри, използвайки своите мозъчни сигнали.
Но засега екзоскелетът е чисто експериментален прототип и е „далеч от клиничното приложение“.
„Това е първата полуинвазивна безжична компютърно-мозъчна система, проектирана за активиране на четирите крайника на човека“, казва Алим-Луис Бенабид, неврохирург и професор от Университета в Гренобъл, Франция, който ръководи проекта.
Той допълва, че предишните мозъчно-компютърни технологии са използвали инвазивни сензори, имплантирани в мозъка, където те могат да бъдат по-опасни и често да спрат да работят. Предишните версии също така са били ограничени до създаването на движение само в един крайник.
Сега били имплантирани две устройства за запис, от едната страна на главата на пациента, между мозъка и кожата, обхващащи сензомоторната кора на мозъка, която контролира усещането и двигателната функция. Всеки рекордер съдържа 64 електроди, които събират мозъчни сигнали и ги предават на алгоритъм за декодиране. Системата превръща мозъчните сигнали в движенията, за които пациентът е мислил, и изпраща командите си към екзоскелета.