Държавата да финансира откриването на аптеки, включително денонощни, или продажбата на лекарствени продукти чрез автомати в областите, общините и населените места, за които в Националната аптечна карта е установен недостиг на открити аптеки. Предложението е на „Възраждане“ и беше внесено отново в парламента, след като в 49-то Народно събрание беше прието на първо четене в Здравна комисия, но беше отхвърлено в зала.
Според сега предложените изменения в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина държавата трябва да осигури откриването на поне една аптека в съответната област, община и населено място, в които е установен недостиг в Националната аптечна карта. „С тази цел в съдържанието на Националната аптечна карта се добавя оценка на минималните потребности на населението от достъп до лекарствени продукти и в денонощни аптеки. В общинските центрове, където не може да има аптека, с денонощен режим на работа е необходимо да има автомат за продажба на лекарствени продукти съобразно регулацията на действащата нормативна уредба за тази конкретна дейност. Макар и да е невъзможно да бъдат обхванати всички видове лекарствени продукти, които да бъдат продавани в подобни самостоятелни автомати, то все пак това би било в голяма помощ за населението в тези общински центрове и ще им осигури възможност и в тъмната част на денонощието, когато там няма работеща аптека, да получат достъп до лекарствени продукти“, казват от „Възраждане“.
Те предлагат контролът върху вендинг машините за лекарства да бъда възложен на ИАЛ.
В законопроекта се предлага още намаляване на корпоративния данък на фармацевтите и помощник-фармацевтите, които извършват търговия с лекарствени продукти в малки и трудно достъпни населени места, от 10% на 8%.
В законопроекта обаче отново липсва финансова обосновка. Изтъкнато е само, че с предложените промени жителите на всички области и областни центрове ще получат равен достъп през цялото денонощие до лекарствени продукти и ще се „премахне дискриминацията на териториален признак между жителите на Монтана, Видин и Силистра например, от една страна, и София, Пловдив и Варна, от друга, заради оставянето на преценката за поддържането на денонощни аптеки единствено в ръцете на частни търговски фирми“.
„Гарантирането със закон на възможността за работа на дипломирани фармацевти в аптечната мрежа в цялата страна ( а не само в 14 общини) ще доведе до създаването на нови работни места за покриване на необходимите нощни смени, а това от своя страна ще се отрази положително в борбата с обезлюдяване на регионите в тези 251 общини без денонощни аптеки и даже може да доведе до привличането на такива медицински специалисти в някои от тези общини“, пише още в мотивите към законопроекта.
Текста на предложението можете да видите тук.
Депутатите подкрепиха проследяването на лекарствата и отхвърлиха държавните денонощни аптеки (Допълнена)
13.12.2023 15:09:15 Надежда НеноваИдеята за денонощни държавни аптеки си проправи път сред депутатите от Здравната комисия
14.09.2023 19:07:03 Ирина ПекареваПредлагат създаването на денонощни държавни и общински аптеки
19.05.2023 11:51:19