!
Неделя, 08 Септември 2024
19
септ
 

От печата: Трансплантациите на бял дроб, самоотбрана за медиците, кръводаряване

Четвъртък, 19 Септември 2019 | 09:01:45


Протестът на чакащите за трансплантация на бял дроб пред МЗ и предложението на министър Ананиев държавата да плаща интервенцията в клиники и извън Европа, намират място на страниците на някои от днешните всекидневници.  „Държавата ще финанси

Протестът на чакащите за трансплантация на бял дроб пред МЗ и предложението на министър Ананиев държавата да плаща интервенцията в клиники и извън Европа, намират място на страниците на някои от днешните всекидневници.  „Държавата ще финансира трансплантации и в страни извън ЕС, след като всички болници в съюза вече отказват да приемат чужди пациенти, независимо от коя държава са. Причина за това е липсата на достатъчно трупни донори, от една страна, а от друга на достатъчно медицински персонал, най-вече сестри. Промяната е разписана в Наредба 2 за медицинските и други услуги и бе обявена от здравния министър Кирил Ананиев. Тя се отнася основно за пациентите, нуждаещите се от нов бял дроб, тъй като такива трансплантации у нас не се правят“, пише „24 часа“.

„Това е краткосрочната мярка, която ще реши проблемите на тези хора, уточни министърът. Паралелно с това продължава обучението на български специалисти. До момента е минало краткосрочното двуседмично, а след Нова година предстои и дългосрочно - 6 месеца. Първите трансплантации на бял дроб у нас трябва да станат факт през 2021 г., като в тях ще се включват и доказани специалисти от чужбина, увери той. 18 българи чакат за трансплантация. Част от тях и техните близки, подкрепени от пациентски организации, излязоха на безсрочен протест пред здравното министерство вчера с искане за оставка на Ананиев заради невъзможността му да се справи с проблема“, допълва още изданието.

Заради зачестилите нападения на медицински специалисти редица университети създават програми за самозащита, информира „Телеграф“. „Студентите в Медицинския университет в София от тази година вече се записват на курс по самозащита. Той включва теория и психология на самоотбраната, както и практически занимания по специализиран ръкопашен бой. В Медицинския университет в Пловдив също имат намерение от следващата учебна година да въведат свободно избираема подготовка по самоотбрана за младите лекари и специализанти към Катедрата по физиология, в която влиза секция по физическо възпитание и спорт“, съобщава медията.

„Насилието над лекарите е родило и чисто българска застраховка. Новият застрахователен продукт осигурява помощ на хората в бели престилки. Той е пригоден както за индивидуални, така и за групови практики. Индивидуално договор се подписва с правоспособни лекари, медицински персонал (медсестри, лаборанти и др.) и парамедици. Груповата застраховка се сключва от лечебното или здравното заведение в полза на лекари и медицински персонал, които работят по договор със съответното заведение. При възникване на застрахователно събитие пострадалият трябва да заяви претенцията си и да представи служебна бележка от МВР, уверение, че е бил на работа по време на инцидента, медицинско удостоверение или болничен лист, а при престой в болницата - епикриза. При летален изход близките на медика представят извлечение от смъртен акт, за да получат пари по застраховката. Статистиката показва, че почти всеки втори лекар в България е бил обект на агресия, а едва 16 на сто са били подложени на посегателство само веднъж, показва показва анкета на Българския лекарски съюз. Насилието над медиците е предимно вербално - в 81% от случаите. Една пета от тях обаче са обект на физическа разправа“, допълва изданието.

„Монитор“ съобщава, че едва 20 на 1000 души даряват кръв у нас, докато по стандартите на СЗО трябва да са 50. „Като причини за ниската активност у нас почетният председател на БЧК Христо Григоров посочи демографската криза и застаряването на българското население. "Всяка година пролет и есен заедно със студентите провеждаме доброволно кръводаряване под името "Капка по капка - живот". Има и един фактор, който не може да бъде пренебрегнат. Отношението на корпоративния бизнес в последните години е засилено. Те са разбрали, че това е тяхна социална отговорност", каза той пред Фокус. По думите му 80% от кръвта в Европа се събират на терен, чрез изнесени пунктове. Вчера депутатите в Народното събрание се включиха в инициатива за безвъзмездно даряване на кръв, за да насърчат подобни начинания.

Григоров обясни, че отзивчивостта на народните представители е голяма и че повече от 1/3 от депутатите даряват кръв. Според него доброволното кръводаряване е част от възпитанието, което младите хора трябва да придобият“, уточнява медията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
eGHW


Всичко за коронавируса
Още новини
Нови случаи на западнонилска треска у нас
07.09.2024 09:52:48

Нови случаи на западнонилска треска у нас

Нови три случая на западнонилска треска у нас. Така от началото на годината случаите са общо шест ...

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?
06.09.2024 11:10:00

Можем ли да получим е-направление за специалист дистанционно?

Може ли личният Ви лекар да Ви издаде дистанционно електронно направление за преглед при специали ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...