С дарения осигуряват лечението на недоносените бебета в МБАЛ-Ловеч, съобщава „Сега“ в днешния си брой. „Става дума за скъп медикамент, който се прилага веднага след раждането и се плаща от здравната каса, но след около два месеца - след като лечението е отчетено. Болницата обаче няма пари, за да поддържа количество от препарата в наличност. Затова от фондация "Нашите недоносени деца" обявиха, че ще дарят на неонатологичното отделение в болницата две дози на стойност 2200 лв.“, информира изданието.
„Сърфактант се прилага в първите минути при раждането на недоносени бебета с недоразвити бели дробове и е животоспасяваща терапия. За целта болничните заведения следва да го закупят със собствени средства, които биват възстановявани едва след приключване на лечение на недоносено бебе. За да поддържа жизненонеобходимо количество сърфактант, което да приложи в първия час от раждането на едно недоносено дете, болницата следва да го закупи и заплати предварително. Стойността на една ампула от препарата е 1100 лв., а едно отделение от втора степен, намиращо се в по-малко населено място, се нуждае от минимум две, за да е готово да приеме дете в по-тежко състояние или близнаци. Отделението в ловешката болница потърси дарителска подкрепа за тези две животоспасяващи дози на обща стойност 2200 лв., които да служат за резерв в случай на спешност. В отговор фондация "Нашите недоносени деца" ще закупи и дари двете дози, а ръкоюдството на болницата поема ангажимент да отделя последващите средства от клинични пътеки за поддържане на този резерв, но това не може да бъде генерално решение в дългосрочен план", допълва още медията, която цитира изявление на фондацията.
„24 часа“ се спира на експертните съвети, създадени към МЗ. „Експертни съвети по 54 медицински специалности заменят националните консултанти към министъра на здравеопазването. Списъкът е утвърден с подписа на Кирил Ананиев. Всеки от съветите има главен координатор и по 5-7 членове. Екипите са натоварени с експертно-съвещателни и организационно-методични функции по въпроси от държавната политика в здравеопазването. Ще се произнасят също по качеството и оценката на медицински дейности.“, информира изданието.
Анорексията е новия бич за децата, като от нея не са пощадени дори и момчета. За това разказва в днешния си брой „Монитор“. „Шест-седем годишни деца вече стават жертва на анорексията. Тя е една от четирите вида хранителни разстройства. Другите три са булимията, пристъпното преяждане и орторексията - манията по здравословното хранене“, съобщава медията, позовавайки се на Дафина Йотова - лицензиран когнитивно-поведенчески консултант и училищен психолог.
По данни на всекидневника в света 0,9% от жените и 0,3% от мъжете са имали ансорексия през живота си. Същевременно 1,5 % от жените и 0,5% от мъжете са били с булимия, а 3,5% при жените и 2% от мъжете са имали пристъпно преяждане през живота си. „Социологическо изследване, представително за София сред ученици между 13 и 19 години от 14 училища пък показва, че 5% от девойките са с опасност да развият анорексия. Това е твърде много, коментира специалистът Сафина Йотова, която е работила по проучването“, допълва още всекидневникът.
Цялто здравеопазване на Тиквата и Тефтера е основано на дарения, български коледи и събиране на пластмасови капачки. Абсолютно гето с претенции за европейска уж държава. Апартменти и суджуци -суджуци и апартманти -новия герб на ГЕРБ