„25 хил. лв. обезщетение ще трябва да плати болницата в Силистра на В.Е. заради лекарска грешка, довела до ампутация на ръката на пациентката. Това следва от решение на Окръжния съд в града, което е потвърдено от горните инстанции и вече е в сила. Магистратите приемат, че при лечението й е извършено недопустимо отклонение от медицинските стандарти, като не е оказана адекватна и своевременна помощ”, четем днес в „Сега”.
„В исковата си молба В.Е. разказва, че на 20 септември 2014 г. отишла в спешното, след като паднала по стълбите, ръката много я заболяла и не можела да я движи. Рентгеновата снимка показала, че е счупен горният край на раменната й кост. Лекарят назначил директна екстензия през лакътя. След няколко часа пациентката усетила, че не може да движи пръстите си. Докторът я посъветвал да ги масажира със здравата си ръка. Последвала бърза и видима промяна на цвета на пръстите й, но лекарят бил категоричен, че няма нищо обезпокоително. Четири дни по-късно състоянието на ръката се влошило, било решено тя да бъде оперирана. Едва след операцията лекуващият лекар насочил ищцата за преглед при съдов хирург във Варна. Той обяснил, че състоянието е безнадеждно - ръката е мъртва и трябва да се ампутира. И че е пропусната възможността да бъде спасена. Така на 1 октомври ръката е ампутирана в Силистра. Жената е изписана 10 дни по-късно, но 5 месеца раната й не зараства и се налага нова операция, която е направена в София през пролетта на 2015 г.”, разказва изданието.
„По делото са разпитани двама от лекуващите я лекари, както и хирургът, направил ампутацията. Те обясняват, че този случай е "вид капан", тъй като скелетната травма маскира съдовата и неврологичната. Съдовият хирург от Варна обаче свидетелства, че е било възможно ортопедите да установят навреме съдовия проблем само на базата на клиничната картина.
Експертите по делото смятат, че лечението е било правилно. Но все пак признават, че терапията срещу образуване на тромби е забавена. Те обясняват също, че отговорите им са съобразени с това, че болницата в Силистра е на доста пониско ниво като специалисти и оборудване”, пише още вестникът.
„Монитор” се спира на доклад на ИАМО, публикуван преди половин година. „Сто седемдесет и осем пациенти са пуснали жалби в Изпълнителната агенция „Медицински одит” за лошо лечение и грубо отношение. Други 18 са за нарушаване на медицинските стандарти. Това показва докладът на Изпълнителната агенция „Медицински одит” от 1 януари 2017 до 30 март 2018 година”, пише всекидневникът.
„Оказва се, че софиянци са най-недоволни от своите лекари, независимо дали те са в болниците, в доболничната помощ или личните им доктори. След тях най-много сигнали пускат в здравната ДАНС и търсят правата си хората от Пловдив, Плевен, Враца, Стара Загора и Благоевград. За този период са извършени общо 246 проверки от които 45 са в лечебни заведения. Най-много са проверявани болниците в София, Варна, Пловдив, Благоевград, Плевен, Враца, Стара Загора и Бургас”, продължава публикацията.
И още: „Независимо че според няколко социологически проучвания българинът най-много се оплаква от нарушаване на правата му в болниците едва 5% от нарушенията са по отношение на Наредбата за осъществяване на правото на достъп до медицинска помощ, която регламентира отношенията права на пациента и заплащане”.
„24 часа” пък разговаря с президента на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов по проблемите на хората с увреждания. Според него реформата в тази сфера не е трябвало да започва с ТЕЛК-овете. „След като на обществото се обяснява колко много фалшиви решения има, първо, трябва да ги разровим, да ги намерим, да накажем виновниците. Нека се погрижим за заетостта на хората с увреждания, защото за тях това е най-големият проблем. Ако тези хора могат да изкарват прехраната си, никой от тях няма да чука на вратите на държавата за някой лев. Чак след това трябваше да се мисли за експертизата”, казва той пред изданието, като допълва, че сега с прилагането на новата наредба за медицинска експертиза се отнемат права на твърде много хора.
„Оказа се, че тя и технически не може да сработи. Защото се искат специалисти, които да потвърдят едно или друго увреждане, но те няма как да се осигурят. Ще изчакаме, минало е малко време и няма да е коректно още отсега да настояваме за промени. Още повече че самата наредба си даде 6-месечен срок. Струва ми се, че очевидни слабости могат да бъдат оправени и преди този срок. Чуваме за изолирани случаи и сега да се правят глобални изводи, не е добър подход”, коментира Манолов.