„Лимитите за направления и листите на чакащите в болниците отпадат, обяви вицепремиерът и здравен министър Илко Семерджиев.
Това става възможно с новия национален рамков договор, подписан от лекарския съюз и здравната каса във вторник. Вчера служебният премиер Огнян Герджиков и тримата му вицепремиери се отчетоха за първия месец работа на кабинета. Семерджиев посочи като най-голямо постижение именно подписването на договора между касата и лекарите. Миналата година БЛС отказа да го подпише“, четем днес в „24 часа“.
„В новия договор отпадат всички лимити, а плащането ще се извършва на тримесечна база, обясни здравният министър. За всяко тримесечие е заложен 3% буфер за плащане на дейности, които не са били планирани първоначално.
Новите правила как Националната здравноосигурителна каса ще плаща на лекарите и болниците влизат в сила от 1 април“, допълва ежедневникът.
И още: „В новия национален рамков договор има механизми за контрол на разходите и нов начин на остойностяване на дейностите, допълни министърът. Пациентите ще получават документи за разходите, направени за тяхното лечение, каза Семерджиев.
Всяко тримесечие ще се прави преглед на платеното и цените на клиничните пътеки. Там, където има прекалено много дейност, ще се намаляват цените на пътеките подчерта още той какво е договорено между съсловната организация и касата.“
Ежедневниците се спират и на новината, дошла от съда вчера. „Бившият ректор на Медицинския университет София, Ваньо Митев отива на съд. Спецзвеното „Антикорупция“ към Софийска градска прокуратура внесе в Софийския градски съд обвинителен акт срещу него и бившия главен секретар на университета Алексей Алексеев, съобщиха на брифинг говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова и градският прокурор на София Емилия Русинова“, четем в „Монитор“, който уточнява: „Срещу Митев има три обвинения - за сключване на неизгодна сделка, допустителство и безстопанственост. Алексеев също е обвинен за три престъпления - съзнателно сключване на неизгодни сделки, престъпление по служба и длъжностно присвояване.“
Друг акцент в пресата е смяната в ръководството на Изпълнителната агенция „Медицински одит“. „Медицинската ДАНС вече е с нов директор, след като служебният здравен министър д-р Илко Семерджиев махна от шефското място проф. Златица Петрова. На столът й сяда председателя на надзорния съвет на здравната каса д-р Михаил Христов. Със заповед на Семерджиев от 1 март той е назначен за директор на Изпълнителната агенция „Медицински одит“, пише „Труд“.
„Новият шеф на ИАМО има солиден опит и в сферата на доброволното здравно осигуряване , както и в администрациите на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ и Изпълнителната агенция по трансплантации“, цитира изданието здравното ведомство и допълва, че проф. Златица Петрова остава на работа в агенцията.
Няколко ежедневника се спират и на протеста в шуменската болница. „Близо 200 медици от МБАЛ в Шумен вчера излязоха на протест пред сградата на болницата, след като завчера бе обявено, че протест няма да има, а започват нови преговори между представители на съсловието, синдикатите и ръководството на болницата“, информира „Дума“. „Сред исканията на медиците са да се направи ревизия на работата на болницата в последната година и половина и да стане ясно дали има средства за увеличаване на заплатите. „Четири пъти водим преговори от ноември и директорът казва, че пари няма. Как така, когато той встъпи в длъжност, преди това бяхме на 5-о място в България, без задължения и с печалба, а сега сме болница с дългове“, питат медиците. Проблемът е възникнал след обединяването с МБАЛ в Нови пазар, смятат те“, допълва вестникът и продължава: „Предвижда се да се проведат поредица от срещи, в които да се обсъди финансовото състояние на болницата, както и възможностите за увеличение на заплатите. Започна и подписка за подготовка на стачка в шуменската болница. Ако тя събере 50% плюс 1 от персонала на болницата и до 2 седмици не бъде намерено компромисно решение, служителите заплашват, че ще започнат стачни действия.“
„Сега“ пък информира за обсъждане в европарламента, засягащо цените на лекарствата. „Евродепутатите обсъждаха вчера мерки за намаляване цените на лекарствата, съобщиха от пресслужбата на ЕП. Те са включени в резолюция, които днес трябва да бъде гласувана по време на пленарната сесия в Брюксел. Депутатите алармират, че в последните десетилетия цените на новите лекарства в ЕС се покачват до степен, която ги прави недостижими за много граждани, и това застрашава устойчивостта на националните здравни системи“, съобщава вестникът.