„Българският лекарски съюз (БЛС) взе решение да подпише нов рамков договор със здравната каса, съобщиха от организацията. В 2018 г. БЛС успя да договори сериозно увеличение на цени в над 130 клинични пътеки в болнична помощ, като завишения има в почти всички пътеки по специалности. За първа година от десетилетие има увеличение на клинични пътеки в болнична помощ, както и завишени обеми, и цени на прегледи в извънболнична, категорични са от съюза”. Това четем днес в „Земя”, който уточнява, че по-голямата част от клинични пътеки, по които работят и общинските болници, са увеличени - пулмология, акушерство и гинекология, раждания, педиатрия, неврология и др.
„Повишение има в пътеките за рехабилитация и долекуване. В тазгодишния НРД за медицински дейности, приоритетна тежест е дадена на майчинското и детското здравеопазване, както и на ражданията. Значително завишени параметри са постигнати и в извънболничната помощ. В първичната е даден приоритет със завишени цени и обеми на профилактичните прегледи за деца от 0 до 18 г.”, пише още изданието.
Постигнатото в новия НРД „Монитор” коментира така: „Оказва се обаче, че когато има добра воля за преговори, нещата могат да се получат без сътресения и методи за извиване на ръцете. От една страна, печелят медиците, от друга, болните, но и здравите, тъй като им се осигуряват повече профилактични прегледи. Това е една от крачките, с която хората могат да върнат доверието си в сферата на здравеопазването. Така е, когато се спазват правилата на играта”.
„Телеграф” съобщава за пореден регион с недостиг на лекари. „В Ямбол има остър дефицит на лекари, констатират от общината и Българския лекарски съюз. Реално вписаните практикуващи лекари в областта към момента са 231, информира д-р Лиляна Генчева, директор на РЗИ Ямбол, цитирана от Дарик. Областният управител Димитър Иванов също подложи на обсъждане някои тревожни тенденции на здравеопазването в областта - недостигът на лекари и легла в болниците предопределя и малкия брой лекували се в тях: 155 на 1000 души население, при 235 на 1000 души за страната. И тук изводът: местното население търси медицинска помощ извън областта”, пише вестникът.
„Сега” пък се спира на разходите за болнични. „Разходите за болнични само на Националния осигурителен институт, който плаща след третия ден, вече надхвърлят половин млрд. лв., показва предварителният отчет за изпълнението на бюджета на държавното обществено осигуряване за м.г. Сумата се е увеличила с още 12% и през 2017 г. вече е 508.8 млн. лв. Броят на платените обезщетения за временна неработоспособност е 3.161 млн. към края на декември, с над 305 хил. повече спрямо 2016 г. Само преди няколко години броят на болничните листове беше под 2 млн.”, пише всекидневникът.
„Отделно от сметката на НОИ са разходите на работодателите, които плащат първите три дни от болничния, и за които няма данни. Според прогнози за настоящата година делът на бизнеса ще бъде около 180 млн. лв., а разходите на НОИ няма да паднат под половин млрд. лв.”, допълва публикацията и припомня: „Миналата есен осигурителният институт предложи да се намали размерът на болничния през първите три дни от 70 на 50% от заплатата, но след яростна съпротива се отказа от идеята. В замяна премиерът Борисов нареди институциите и полицията да направят „последен опит” да овладеят измамите с обезщетенията, за да не се разболяват всички в петък и "айде в Гърция на почивка". Той на едро оцени щетите за „над половин милиард”. Повече за тази акция не се чу, мерки така и не бяха предложени, отбелязва материалът.
„За разлика от възхода при болничните при пенсиите реформата, започнала през 2016 г., вече започва да дава по-видим резултат”, коментира изданието и посочва: „При инвалидните пенсии, които са трън в очите на управляващите, за втора година се забелязва положителната тенденция да няма ръст на новите пенсионери. С това обаче добрите новини свършват. В началото на дебатите за реформата в ТЕЛК там статуквото е непоклатимо - инвалидните пенсии поради общо заболяване остават около 30% от всички новоотпуснати лични пенсии. С право на инвалидна пенсия са се сдобили 25 638 българи, едва с 684 души (2.6%) по-малко спрямо 2016 г.”
"Липса на лекари" ли? Свиквайте, свиквайте... Да ви лекуват врачките, баячките, луксозните "плеймейтки" (разбирай - мурви на повикване), в "канал 2001" с трето ОКО може също да ви поставят диагноза...