Интервюто на управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев, в което той обвинява МЗ в прокарване на лобистки закон, заради който лекарство в частните болници струва на Касата 7 пъти повече, отколкото в държавните, и днес е тема на повечето централни печатни издания. Причината е в отговорите на твърденията от Министерството на здравеопазването, ББА и НСЧБ. „Депутатско предложение между двете четения на промени в Закона за обществените поръчки е позволило на частните болници да купуват лекарства без търг. Това е станало през 2016 г., а сегашното ръководство на Министерството на здравеопазването не е предлагало промени в закона. Така от МЗ коментираха обвиненията от шефа на здравната каса д-р Дечо Дечев, че този "лобистки" текст позволява източване на НЗОК. В първоначалното предложение на правителството през 2016 г. и частните болници е трябвало да купуват лекарствата си с обществени поръчки, обясниха в понеделник от екипа на Кирил Ананиев. В министерството няма сигнали от здравната каса за драстични разлики в цената на едно и също лекарство, заплащано от НЗОК, казаха още оттам“, пише „24 часа“.
„Държавата има механизъм да изисква информация от всички болници, които работят с пари от бюджета или касата, и той е направен по предложение на сегашния екип на здравното министерство. Така коментираха от ведомството твърдението на Дечев, че пак заради закона касата не може да иска отчети от частните болници. "Откровени лъжи" нарекоха твърденията на Дечев пък от сдружението на частните болици. Цените на лекарствата, които касата плаща, са определени в Позитивния лекарствен списък, одобрен от нея, и те не може да са по-високи, напомниха те. Текстовете, позволяващи на частните болници да не провеждат обществени поръчки, пък били по евродиректива. "През 2016 г., когато бе приет ЗОП, предложихме обществените поръчки въобще да отпаднат и да се прави една централизирана в НЗОК. Кой каквото и да прави, няма как да постигне по-голяма отстъпка от институция, която работи с толкова много болници", каза за "24 часа" д-р Димитър Петров, тогава подуправител на касата“, допълва медията.
„24 часа“ съобщава, че медицинските сестри да получават по 50 лв. допълнително към заплатата си, ако имат придобита специалност, и по още 20 лв. за всеки сертификат за професионална квалификация. „Тези условия са успели да договорят в колективния трудов договор от съсловната организация на професионалистите по здравни грижи, обяви председателката й Милка Василева на Петия им редовен конгрес този уикенд. Делегатите решиха и членският внос да се замрази на 5,60 лв. За първи път ще се сформират национални съвети на медсестрите, акушерките, фелдшерите/лекарските асистенти, рехабилитаторите, рентгеновите и медицинските лаборанти във всички 28 регионални колегии на съсловната организация. Фелдшерите обаче продължават да не искат да членуват в организацията и настояват за своя самостоятелна такава“, пише изданието.
„Монитор“ информира за 1139 случая на варицела само за седмица. „Повечето са деца, но сред тях има възрастни хора. Това показват данните на Националния център по заразни и паразитни заболявания. Те са с 521 повече от последните седем дни на 2019-та. В същия период на миналата година те са били 856, което прави с 283 повече този януари. Новорегистрирани са и 50 случая на скарлатина което е с 12 повече спрямо последните дни на декември. Между Коледа и Нова година през 2018 г. те са били 46. "При детските шарки има цикличност, при която между 5 и 8 години се стига до по-висока заболеваемост. В момента сме точно в такъв пик. Това коментира пред "Монитор" главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. След този период заболеваемостта спада за следващите 4 години, допълни той и поясни, че в пиковия период сме запо-чнали да навлизаме в края на 2019 година. По думите му се очаква заболеваемостта да намалее към края на месец март, но като цяло високи стойности на шарките ще имаме още две години“, допълва всекидневникът.
От край време в НРД се вкарват текстове, които не са в съответствие с действащото българско законодателство. Имало е много случаи на отменени от съда клаузи, но какво от това? Всичко се случва постфактум и никой не търси отговорност за правните последици.