Почти всички днешни всекидневници отбелязват, че София ще бъде европейската столица на неврохирургията през 2022 г. „Новината за огромното признание към българската неврохирургия дойде от Дъблин, където се проведе годишното отчетно-изборно събрание на Европейската асоциация на неврохирургичните дружества (EANS). След оспорвана битка, София беше избрана за домакин на конгреса на EANS през 2022 година. Престижното председателство печелим за първи път в историята на неврохирургията ни. Конкурентите, които успя да "надвие" българската неврохирургия са повече от сериозни. След тайно гласуване София успя получи доверието на общото събрание. Другите кандидати бяха Барселона и Тел Авив“, пише „Труд“.
„В рамките на ексклузивното научно медицинско събитие, което ще се проведе в София през есента на 2022 г, ще посрещнем най-изявените неврохирурзи от цяла от Европа и света, каза по този повод председателят на Българското дружество по неврохиругия проф. Николай Габровски. Ключови специалисти ще представят новостите и напредъка в опознаването на най-сложната и неразгадана част от човешкото тяло - човешкия мозък. "Бих искал да благодаря на всички, които работиха, за да може днес да Ви съобщя новината, че София ще бъде домакин на конгреса на EANS през 2022 г. Този успех е израз на доверие към българската неврохирургия", посочи проф. Габровски“, допълва медията.
По повод Международният ден на зрението 8 октомври през цялата седмица в Клиниката по очни болести на Александровска болница ще се проведе безплатен очен скрининг за откриване на диабетна ретинопатия и макулна дегенерация, съобщава „Телеграф“. "У нас липсва ранна профилактика на очните заболявания и данни за засегнатите хора с диабетна ретинопатия и макулна дегенерация", съобщи завеждащият Първо очно отделение на Александровска болница д-р Станислава Костова. По думите й пациентите с диабет тип 1 и 2 подлежат на задължителен скрининг“, уточнява всекидневникът.
„Дума“ информира кои са държавите, в които можем да се скрием по време на апокалипсис. „Двайсетина държави в света могат да се смятат за сравнително безопасни в случай на планетарна пандемия, която да бъде опасна за цялото човечество. Списъкът е съставен от учени от университета в Отаго, Нова Зеландия, и е публикуван в интернет портала "Сайънс Алерт", и на сайта на учебното заведение. Професор Ник Уилсън коментира, че откритията в сферата на биотехнологиите могат да провокират появата на смъртоносна пандемия, която да засегне цялата планета, без да остави шансове на човечеството да я спре. Според него обаче има места на Земята, където хората ще бъдат в относителна безопасност и които могат да послужат като убежища. На първо място това са изолирани острови в Тихия океан, които да послужат като естествени бариери пред пътя на разпространение на хипотетичната зараза. В съставения от университета в Отаго списък влизат на първо място Австралия, Нова Зеландия и Исландия. В списъка няма нито една европейска държава, с изключение на остров Малта, отсъстват и всички континентални страни. В него са намерили място основно острови като Япония, Барбадос, Филипините, Куба, Фиджи, Ямайка, Мадагаскар и други. Тези държави обаче предоставяли по-малко шансове за оцеляване от първата тройка, казват изследователите“, пише изданието.