„Шофьорът на линейката, за когото се появи информация, че е обрал пациент, може и да не го е направил.“ Това пише днес „Телеграф“ – единственото печатно издание, което дава гласност на съмненията във вината на мъжа.
„Все още няма категорични доказателства, че шофьорът на столичната линейка е обрал починалия пациент на Централната автогара през уикенда, обясниха от прокуратурата. Той бе арестуван и освободен след 24 часа. По случая обаче е образувано досъдебно производство за кражба на 300 лева от починалия мъж. То се води срещу неизвестен извършител“, четем в ежедневника.
Публикацията припомня: „В събота следобед 42-годишен мъж пристига в столицата с международен автобус. Влиза в обменно бюро на Централната автогара и обменя 150 евро. Споделя на служителката, че не се чувства добре. Секунди по-късно се свлича на земята и издъхва. Лекарите от Спешна помощ констатират смъртта на мъжа и си тръгват. Няколко часа по-късно полицията арестува водача на линейката по подозрение, че е присвоил пари от починалия. Полицията намерила в джоба на мъртвеца 20 лева, а хората от обменното бюро твърдели, че липсват още 300, които са му обменили.“
Друг материал във вестника информира за плановете на страната ни Европейската агенция по лекарствата да дойде у нас. „Общ подход и план за действие как да приютим базираната сега в Лондон Европейска агенция по лекарствата ще изработи страната ни тази седмица.
Както писа "Телеграф", след Брекзит две европейски институции ще си търсят ново седалище, а България иска да домакинства лекарствената агенция. От отговор на външния министър Даниел Митов на депутатски въпрос става ясно, че тази седмица трябва да се състои среща на Външното министерство, Здравното министерство и дирекцията за координация на въпросите на ЕС в Министерски съвет. Постоянното ни представителство в Брюксел е изпратило предложение за целесъобразността страната ни да прояви интерес към появилата се възможност. В резултат на предложението родното здравно министерство е започнало съгласувателна процедура с подчинените му агенции. Митов се оправдава, че при посещението си в Лондон преди месец не е повдигал въпроса за интереса ни, защото Великобритания още не е започнала процедурата по напускането на ЕС, а и решението за релокацията на агенцията не е от компетентността на британските институции“, пише изданието.
„Дума“ се спира на вчерашния апел на лекарския съюз за неподписване на допълнително споразумение с касата, свързано с пръстовия идентификатор. „До БЛС достигна информация, че НЗОК подготвя допълнително споразумение за работещите в доболничната помощ, особено за общопрактикуващите лекари. Целта на анекса е да им наложи използване на т.нар. пръстов автентификатор. Това е притеснително, не само заради съмнителните резултати от тестването на системата в болничната помощ, но и поради факта, че все още няма от ВАС окончателно решение по спора, свързан с делото срещу пръстовия автентификатор“, пише в обръщението. Необичайна е скоростта, с която се подхожда към въпросния анекс, не е изключено НЗОК да цели споразумението да изпревари предстоящия събор на БЛС, прогнозират от лекарския съюз“, пише вестникът и допълва: „Оттам припомнят, че една от причините за неподписване на Националния рамков договор за 2016 г. бе именно пръстовият идентификатор. Призоваваме колегите да не подписват анекса, ако той прибързано им бъде предложен, без да е обсъден от УС на БЛС и без подписите на Управителния съвет на съсловната организация и на Надзорния съвет на НЗОК, пише в обръщението.“
Няколко издания обръщат поглед към заразата с хепатит А в Гърмен. „17 деца, заразени с хепатит А от ромското гето "Кремиковци" в Гърмен, са установени до този момент.
Това заяви д-р Веселка Момчева, завеждащ дирекция в Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Благоевград“, четем в „Монитор“.
„След като до нас дойдоха първите сигнали за заразени деца от т.нар. болест на мръсните ръце, веднага направихме среща с кмета на община Гърмен г-жа Минка Капитанова, като назначихме предписания, които задължително общината трябва да реализира. Прави се всяка седмица дезинфекция във всички постройки на махалата, редовно се мие улицата, на която се събират голяма група хора, назначихме да бъдат изследвани всички деца за хепатит А“, допълни д-р Момчева, цитирана от вестника. „Специалисти от РЗИ са провели срещи и с директорите на училището и детската градина в Гърмен, в които досега има по едно заразено дете от махалата. Предписания са назначени и там, защото те са били контактни с другите деца. Според РЗИ има вероятност да са заразени още деца - инкубационният период на болестта е 45 дни. Епидемията в циганското гето плъзна преди около 2 месеца и заради нея местното население в Гърмен възобнови протестите с искане незаконната махала да бъде съборена, а циганите разселени. "Хигиенните условия в гетото са ужасяващи. Няма течаща вода, няма нормални тоалетни. За бани да не говорим", твърди Иван Кременлиев, един от организаторите на протеста“, допълва ежедневникът.