Станция за телемедицина в УМБАЛ Бургас бе официално открита по пилотен проект на общината днес в присъствието на министъра на здравеопазването д-р Асен Меджидиев, кмета Димитър Николов и директора на лечебното заведение д-р Бойко Миразчийски.
Станцията се намира в новия корпус на болницата. Инсталирано е ново оборудване, с помощта на което бе осъществена първата консултация чрез аудио-визуална връзка с потребители на Дома за стари хора „Цвета и Янка Върбанови“. Има и две мобилни станции, които се намират в домашен социален патронаж, където ще бъдат обслужвани близо 1000 потребители и още 30 в Дома за стари хора.
„Проектът за високотехнологична телемедицина беше осъществен в изключително кратки срокове. Той е в самото начало, макар да засяга много точки, и ще помогне на много хора. Това е бъдещето на медицината“, каза министър Меджидиев.
По думите му в следващия месец – месец и половина в университета в Бургас ще бъде открит и обучителен център. „Той ще помогне на кадрите и ще обучаваме студентите в тази сфера. Това е първа стъпка на пилотния проект, който осъществява Община Бургас. Започнахме с две гимназии в София, а след това ще има подобни проекти и в други градове на страната”, уточни министърът.
Д-р Меджидиев подчерта, че при скорошното си посещение в Израел е видял на практика приложението на телемедицината. „Телемедицината е във всяка една точна на тази страна. Това е една държава с най-високотехнологична медицина. Взимаме идеи от там”, посочи той.
„Имам уверението на софтуерните специалисти, че до месец ще имаме възможност за поставяне на гривни на един голям брой от тези пациенти, които директно в реално време да следят основните жизнени показатели, и когато имаме отклонение от тях в централата на звената, които наблюдават, да се получава сигнал, и дори когато пациентите не са осъзнали, да може да се реагира“, каза още д-р Меджидиев.
Той допълни, че лекарите ще разполагат със специален куфар с набор от устройства, който ще дава възможност за изследване на основни кръвни показатели. „Имам уверението на софтуерните специалисти, че в скоро време на повечето от пациентите ще могат да се поставят гривни, които в реално време да следят основните им жизнени показатели“, каза министърът.
„COVID пандемията като с лупа показа проблемите в здравеопазването, особено липсата на медицински специалисти и достъп до качествени консултации“, каза кметът на Бургас Димитър Николов. По думите му това особено важи за възрастните пациенти, които в голямата си част са самотни и имат затруднения да достигнат до медицинска помощ.
„Тази услуга може да бъде развита не само в град Бургас, но и в областта“, допълни Николов.
Д-р Меджидиев: Общинските и областните болници може да разполагат с техника за телемедицина още в рамките на служебния кабинет
13.09.2022 14:37:24Д-р Маджаров: Реаниматори и телемедицина са нужни при нови вълни на COVID
07.07.2021 13:02:23 Полина ТодороваCOVID oтвори пътя за телемедицината у нас
12.02.2021 17:10:51 Полина Тодорова