Четвъртък, 26 Декември 2024
28
февр
 

Отбелязваме Деня на редките болести

Особено внимание се обръща на идиопатичната белодробна фиброза

Сряда, 28 Февруари 2018 | 10:38:14


В последния ден на февруари всяка година се отбелязва Денят на редките болести, като особено внимание се обръща на ползите от ранната и точна диагностика на идиопатичната белодробна фиброза (ИБФ). Това рядко, инвалидизиращо и смъртоносно белодробно заб

В последния ден на февруари всяка година се отбелязва Денят на редките болести, като особено внимание се обръща на ползите от ранната и точна диагностика на идиопатичната белодробна фиброза (ИБФ). Това рядко, инвалидизиращо и смъртоносно белодробно заболяване засяга приблизително три милиона души по целия свят.

Диагностицирането на ИБФ може да се окаже трудна задача, защото за целта е необходимо да бъдат направени специфични диагностични тестове. Средното време от първите симптоми до поставяне на диагнозата е между една и две години.

Погрешното диагностициране е много често, тъй като симптомите на ИБФ наподобяват тези при други респираторни заболявания - ХОББ, астма и застойна сърдечна недостатъчност.

Друг основен проблем, когато става дума за ИБФ, е, че много пациенти, които са диагностицирани с болестта, остават нелекувани. През 2016 г. 290 медицински специалисти по респираторни заболявания от пет европейски държави са участвали в онлайн проучване за лечение на техни пациенти с тази диагноза. Резултатите от проучването показват, че 40% от диагностицираните пациенти не са получили адекватно лечение. Освен това, 54% от пациентите не са получили лечение с одобрена за употреба антифибротична терапия. Доскоро терапевтичните опции за лечение на заболяването бяха ограничени, но вече има одобрение за употреба на две антифибротични лекарства в Европейския съюз, САЩ, Япония и други страни.

Ранната и точна диагноза на ИБФ е важна, тъй като терапевтичните възможности за антифибротична терапия, допълнителна кислородотерапия, лечение на кашлицата и белодробна рехабилитация, която включва специални упражнения и дихателни техники, могат да помогнат на пациентите да контролират състоянието си. Намаляването на белодробната функция оказва отрицателно въздействие и върху ежедневието на пациентите.

"Намаляването на белодробната функция може да окаже значителен психологически ефект върху пациентите с ИБФ", посочи проф. Огнян Георгиев, началник на Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести към УМБАЛ “Александровска”. "Те се обезсърчават, защото се нуждаят от повече време за ежедневните си сутрешни занимания, изразходват повече енергия в тревоги за изпълнение на текущите задачи и се чувстват виновни, че са болни, като много от тях често имат усещането, че са демотивирани и изолирани", допълни той.

Въпреки че ИБФ не може да бъде излекувана, заболяването може да бъде контролирано с подходяща терапия, която значително може да подобри качеството на живот. Пациентите с ИБФ трябва да поемат инициативата за контрол върху заболяването, да научат всичко, което могат, за него и да попитат своя лекар за възможностите за лечение, за да забавят прогресията на заболяването и да живеят по-добре.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
zY@j


Всичко за коронавируса
Още новини
Пиян мъж нападна спешен екип в Камено
26.12.2024 12:47:52

Пиян мъж нападна спешен екип в Камено

Полицията в Бургас задържа 41-годишен мъж, нападнал екип на Спешна помощ, съобщава БНТ. С ...

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“
26.12.2024 11:57:06

Малко под 3 млн. лв. събра тазгодишното издание на „Българската Коледа“

Двадесет и второто издание на „Българската Коледа“ под патронажа на Президента на Реп ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...