По повод 3 декември - Световен ден на хората с увреждания, Национално представителните организации на и за хора с увреждания заявяват, че политиката за тях трябва да бъде резултат от задълбочен обществен диалог със всички заинтересовани страни и да има комплексен характер. Тя не трябва да бъде терен за популизъм и необосновани претенции.
„Ние осъзнаваме, че новият Закон за хората с увреждания не е съвършен, но той е крачка във вярна посока. Превръщането на красиво разписаните му правни норми в реални по-добри условия на живот на хората с увреждания ще бъде продължителен процес. Управляващите българската държава трябва да знаят обаче, че търпението ни не е безгранично“, пишат в обръщение до медиите от организациите.
Те заявяват, че са изпълнени с воля и решимост през следващите 1-2 години да предизвикат съществена промяна в качеството на живот на хората с увреждания. Това трябвало да стане не чрез противопоставяне на различни социални групи, а чрез цялостно развитие на обществото и социалните му системи.
„За да стартира Закона за лична помощ е необходимо да се осигури достатъчен начален бюджетен ресурс. След апробирането му през периода септември 2019 - юни 2020г., трябва да се вземе окончателно държавническо решение за гарантиране на тази жизнено необходима социална услуга“, пишат още организациите.
По думите им, съгласно постигнатите договорености с Министерството на здравеопазването в кратък срок трябва да бъде извършен анализ на реалните резултати от новият модел на медицинска експертиза. В зависимост от констатациите трябва да бъдат нанесени необходимите корекции с цел преодоляване на несъвършенствата му.
„Ние ще настояваме след обществен дебат да бъдат приети новите стандарти за медицински изделия, които да гарантират необходимото им качество и поемане на тяхното финансиране от Здравната каса, при въвеждане на строги контролни механизми.
Изразяваме нашата готовност за съществени промени в социалната сфера.
Заявяваме твърдата и стабилна позиция за активно и експертно участие и действия в обществения диалог, но заявяваме, че няма да допуснем отнемане на права и налагане на дискриминационни практики!“, завършват обръщението си оргатизациите.
Пълният текст на писмото вижте тук.