Петък, 03 Януари 2025
29
дек
10
 

Онкомедикаментите и лекарствата за домашно лечение „гълтат“ най-много средства от бюджета

Нужен е международен контрол над качество на работа на лабораториите у нас

Петък, 29 Декември 2017 | 14:10:57
10

Онкомедикаментите и лекарствата за домашно лечение „гълтат“ най-много средства от бюджета за здраве, като основният разход е този в онкологията. Това извод става ясен от проведеното на 12 декември заседание на Надзорния съвет, разбираме от

Онкомедикаментите и лекарствата за домашно лечение „гълтат“ най-много средства от бюджета за здраве, като основният разход е този в онкологията. Това извод става ясен от проведеното на 12 декември заседание на Надзорния съвет, разбираме от стенограмата от срещата.
Бюджетът е в двата параметъра – онкология и домашно лечение“, заявява председателят на НС Жени Начева, изтъквайки, че  големият проблем е онкологията и че огромният ръст е именно там.

Според нея мерките в насока ограничаване на тази тенденция трябва да се прецизират, защото „водят до огромен преразход на средства без да има целесъобразност“. "Това значи, че няма причина, поради която само в една специалност да има такива ръстове“, заявява тя. „Такива темпове на увеличение на разходите няма в нито едно направление. Няма такива ръстове дори в болничната сфера“, допълва Начева. Затова тя изисква информация на какво се дължи това и какви мерки ще бъдат предприети в тази насока.

По думите й не само отстъпките от страна на индустрията биха могли да са решение на проблема. „Обръщам внимание на ниво комисии, експерти от касата и моля проф. Плочев също да разгледа работата на експертите и комисиите. Малко да сменят подхода на работа, да е ориентиран институционално, ангажиран“, обръща се тя към управителя на фонда проф. Плочев. Той от своя страна предлага в рамковия договор да залегне създаването на досие на онкоболния пациент с цел по-стриктен контрол.

По-рано по време на заседанието проф. Плочев изказва мнение, че за всяко лечение трябва да има мониторинг, тоест контрол дали то е ефективно или не. Той отбелязва, че най-много загуби има при лечението на хематологични и онкологични заболявания. „И при двете заболявания имаме динамика в развитието на туморните процеси, т.е. генетични промени, които генетични промени правят една скъпа терапия безсмислена. В България все още никоя лаборатория не прави контрол върху генетичните промени, които стават с този тумор, за да се насочат усилията не към скъпоструващи няколко медикамента, а към така наречената таргетна терапия, т.е. една терапия“, коментира той. По думите му има оплаквания, че „резултатите са некачествени, обърква се терапията и ние даваме пари не само за неща, които не вършат работа, това не е толкова страшно, уморяваме хора“.

Ето защо според проф. Плочев е нужен международен контрол върху качеството на работата на националните лаборатории, които са отговорни за контрола върху тези дейности. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
6JD#

Гост 30.12.2017 09:06:51

A ти що не отидеш да се полекуваш на запад.Че да разбереш колко струва лекарският труд,а! Нагли безсрамници сте вие,дето с 30 лв мес. искате да се лекувате като германеца.койо плаща 300 евро.И искате лекар със заплата 800 лв да ви слугува все едно получава 8000.Няма да стане и ще ви убедим в това като не искате по лесния начин-по трудния.Но ще го проумеете.Още от догодина!

До Плочев 30.12.2017 01:17:55

Г-н Плочев, Това, което сте казал е пълна глупост и не отговаря на истината. В България се правят изследвания за съответни маркери, но тя се финансира от фирмите и именно таргетната терапия е най-скъпа. И именно въвеждането на много таргетни терапии доведе до ръста в разходите. Едно изследване в зависимост от вида е между 500 и хиляда лева, а последващата терапия стига десетки хиляди. Ако искате, мога да ви отделя един час да ви обясня тези принципи и треалности.

лекар 30.12.2017 14:14:31

Колега,напълно съм съгласен с вас!Казал сте това,което мислех да пиша за таргетната терапияОчевидно не е чувал за протоонкогени,сигнални пътища и пр.Изводът е че проф.Плочев е абсолютно некомпетентен за работата,която трябва да върши.Поредният кабинетен таен агент със зелени чорапи. Резултатът е налице.

Гост 30.12.2017 00:27:44

Пич, що не идеш да поработиш малко навън, да видиш какво означава лекарски труд изобщо? Потресаващото ти високомерие ще бъде бързо смачкано, защото никой няма да го търпи, а нелошата си заплата ще изкарваш с доста бачкане и мнооого любезно отношение към плебса. И между другото - посочи ми, моля те, в коя държава "късането на задници" от страна на лекари е по-голямо, отколкото в България?

Гост 29.12.2017 16:21:24

„И при двете заболявания имаме динамика в развитието на туморните процеси, т.е. генетични промени, които генетични промени правят една скъпа терапия безсмислена. В България все още никоя лаборатория не прави контрол върху генетичните промени, които стават с този тумор, за да се насочат усилията не към скъпоструващи няколко медикамента, а към така наречената таргетна терапия, т.е. една терапия“ ...На това му се казва професорски умствен "торлю гювеч"

Гост 29.12.2017 15:07:36

Бля Бля никой не разбра дали са виновни лекарствата или свръх хоспитализациите Най -добре да спрат да приемат и да лекуват така ш ще има икономии Даже ще излязат на плюс белким мирясат. Всички пари да си седнат в държавния бюджет КАКТО НЕ Е ПО ЗАКОН за да си ги одържавят. А зомбито зам. Министър да го духа.

гост 29.12.2017 15:30:27

Не бе, парите да ти ги дадат ,че така искаш .Да хвърлят пари а на среща само крадци мародери да лапат без да са нито лекували нито излекували някой.Ей така да ви ги дават ,безочетно ,кой колкото добара. Това е искреното желание всеки в системата наречена Бг здравеопазване.Куче да влаик.

Az 29.12.2017 17:05:24

Като от догодина ви скъсаме задниците от плащане ще видиш кой е лекуван и кой недолекуван и колко струва лекарският труд.

Гост 29.12.2017 23:43:14

Сега късате задници и с плащане и без плащане . Все тая , безотговорноста , безхаберието и ниския професионализъм на 90 % от съсловието не водят до реално лечение на пациентите . Големия проблем вече е не дали и колко ще се плаща от пациента за лечението , а да се намери въобще кадърен лекар да постави диагноза и да лекува професионално . Арогантност и формализъм , като се почне от общо практикуващите и се стигне до мишкуващите професори готови за хилядарка да обещаят чудесии на болните / примерно хирурзи - отварят някой с карцином с пълното съзнание че е неоперабилен , само и само да го излъжат него и близките да платят за надеждата че ще го оправят , е оправят ги добре , по бързо в гробищата . Такава наглост от лекарското съсловие и мързеливост не е истина . Пълни некадърници , а претенции за световно ниво .

Гост 29.12.2017 19:03:42

Дай боже да се размърда този Семашко!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Манчева: Агресията срещу охранителя в ЦСМП е нечовешка
03.01.2025 09:41:47

Д-р Манчева: Агресията срещу охранителя в ЦСМП е нечовешка

Охранителят на ЦСМП – София, който беше  ...

Близо 1,5 млн. лв. е спестила НЗОК от новата формула за онколекарствата
03.01.2025 08:52:18 Надежда Ненова

Близо 1,5 млн. лв. е спестила НЗОК от новата формула за онколекарствата

1 443 818 лв. е спестила НЗОК от прилагането на новата формула за заплащане на онколекарствата. Т ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...