За сериозен спад през последните 10 години в имунизационното покритие съобщи зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски по време на експертен форум, организиран от Мрежата за действие срещу човешкия папилома вирус (ЧПВ) на Европейската организация за борба с рака.
„Имунизацията с HPV ваксината стартира добре през 2013 година с покритие от 22%, но намаля в следващите години заради силните антиваксърски движения и кампании. С усилията на правителството и здравното министерство тази година ще достигнем покритие от 3-4%, и се надявам, че с общи усилия ще успеем да увеличим този процент“, каза той, цитиран от БНР.
Най-честото HPV заболяване е рак на шийката на матката, но вирусът причинява и рак на вагината, вулвата, ануса, пениса, главата и шията. HPV е отговорен за приблизително 67 500 нови случая на рак всяка година в 27-те държави членки на ЕС. Новата 9-валентна ваксина е най-надеждното средство за защита срещу 9 от високорисковите щамове на HPV. Ваксината е безопасна, лесна за поставяне и доказано ефективна. В България е безплатна за всички момичета на възраст между 10 навършени години до 14 ненавършени и се поставя от личния лекар.
На хибридното събитието бяха обсъдени резултатите и научените уроци от инициативи за HPV-превенция в Румъния, Хърватия, България и други европейски страни. HPV (Човешки папилома вирус – ЧПВ) е инфекция, предавана най-често по полов път, която причинява около 5% от всички ракови заболявания в света.
Доц. Михаил Околийски представи опита на България и запозна европейските ни партньори какъв е планът на България за превенция на HPV-свързаните онкологични и други заболявания, чрез подобряване на процеса на ваксиниране и скрининг. „През новата програма за профилактика на HPV от 2025 г. планираме да разширим покритието, като включим момчета в програмата и момичета на по-голяма възраст от тази, която е предвидена в момента“, каза доц. Околийски, като допълни, че министерството е предвидило и нова скринингова програма за рак на маточната шийка сред жени на възраст 20-30 години, които не попадат в предвидената профилактика, по линия на НЗОК. Ресурсът, предвиден за тази дейност в Министерството, е 12 млн. лева.
На събитието бяха споделени нови информационни онлайн ресурси, подготвени в колаборация с Международното общество за папилома вирус (International Papillomavirus Society), както и нов ключов елемент в проекта PROTECT-EUROPE за ваксинация и на двата пола в страните от Европейския съюз.
Поради ниското ваксинационно покритие и висока смъртност бяха създадени неправителствени коалициионни формации в региона. У нас през март 2023 г. беше създадена Национална експертна неправителствена коалиция за действаща превенция на заболяванията, свързани с човешкия папилома вирус - Коалиция HPV. Коалицията е създадена от специалисти в областта на вирусологията, онкологията, педиатрията и общата медицина. Те са мотивирани от тревожната статистика в страната ни, където всеки ден умира една жена от рак на маточната шийка (HPV), а 44 жени се диагностицират с HPV. България е на трето място в Европа по заболяемост и на четвърто по смъртност от този тип рак, който се причинява от HPV. Ваксинационното покритие в страната през 2023 г. е 1,5% сред целевата група момичета на възраст 10-14 ненавършени години. Същевременно СЗО e подела инициатива до 2030 г. 90% от момичетата по света да получат ваксина срещу HPV. Препоръка на експертите от Коалиция HPV е да се промотира моделът на ваксинации през целия живот.
Ако гащниците от МЗ, докога ще плащате смешните 4 лв на личните лекари за поставянето на тези ваксини ?!??!. Повече от 10 години продължавате да сте нагли Какво плащате с тези 4 лв ?!?!? Цената на тампона със спирт ли бе ?
Нещо си се объркАл.Антиваксърите нямат нищо общо.Програмата не върви заради цената от 4 лв.И с 10 лв(в момента) няма да тръгне.Пробвайте с 31 лв-цената на задължителните ваксини по 2.
Hello Sid