!
Сряда, 16 Април 2025
16
февр
 

Обучават медицински сестри и техни колеги как до борят бърнаут синдрома

Вторник, 16 Февруари 2021 | 16:45:23


Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи стартира кампания „Да работим в хармония“.  Първата инициатива на кампанията е провеждането на онлайн семинар на тема „Професионално изпепеляване и управление на

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи стартира кампания „Да работим в хармония“.

 Първата инициатива на кампанията е провеждането на онлайн семинар на тема „Професионално изпепеляване и управление на персонала в условията на коронакриза: Ръководство за професионалисти по здравни грижи“ с основен лектор професорът по психиатрия и медицинска психология акад. проф. д-р Дроздстой Стоянов, както и д-р Кристина Стоянова, асистент в Югозападния университет „Неофит Рилски“ и член на изследователски екип към Медицински университет – Пловдив.

Идеята за този семинар е на Райна Бояджиева – председател на Регионална колегия на БАПЗГ-Варна. Обучението се провежда в две поредни съботи, за да се даде възможност на повече медицински специалисти да се включат в него, информират от БАЗПГ.

За участие в първия семинар, проведен на 13 февруари, са се записали 98 професионалисти по здравни грижи от цялата страна. Преди старта на обучението те получиха по пощата безплатен учебник „Личност, психоклимат и синдром на професионалното изпепеляване. Ръководство за диагностика и превенция на Бърнаут синдрома при здравни професионалисти“ под редакцията на акад. Дроздстой Стоянов.

Той е представил трите феномена на Бърнаут – „Емоционално изтощение“, „Деперсонализация“ и „Намалени постижения в работата“. Акад. Стоянов е представил и данни от изследване за Синдрома на прегарянето сред различни групи медицински специалисти и учители, направено преди две години. Според проучването огромна част от работещите медицински специалисти в онкологията, палиативните грижи, интензивните отделения и спешната помощ страдат от някаква степен на професионално прегаряне. Причините са много – критични ситуации, изискващи бързи решения и реакции с огромна отговорност, голямо натоварване заради кадровия недостиг, невъзможност да помогнеш на някои пациенти с тежки заболявания, преумора, неудовлетвореност и други. В някои случаи преместването от едно лечебно звено в друго помага на специалиста да намери нужното равновесие. В условията на пандемия обаче опасността от появата на Бърнаут синдрома се увеличава заради по-напрегнатото работно ежедневие. Затова усилията в посока на превенцията на такива състояния трябва да се увеличат.

Д-р Кристина Стоянова е представила опасността от енергийния дисбаланс, който може да отключи Бърнаут и значението на емоционалната интелигентност. Тя се е спряла на факторите, предизвикващи стрес, които имат потенциал да дадат тласък за прегаряне в професионален и семеен план, отбелязват от БАЗПГ.

Тя  е представила и Салутогенезата (от лат. Salutogenesis – наука за създаването и поддържането на здравето), създадена през 70-те години на миналия век от медицинския социолог Аарон Антоновски. Според това виждане всеки човек има в себе си вродени механизми, които могат да го предпазват в трудни ситуации – например чувство за съгласуваност, свързаност, здравомислие, социална и емоционална интелигентност, културен капитал, научена находчивост, свързаност,  научен оптимизъм, чувство за хумор.

По време на обучението участниците са получавали определени задачи, имали са възможност да задават въпроси и да споделят свой личен опит.

Втората част на семинара ще се проведе на 20 февруари 2021.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
nh1H


Всичко за коронавируса
Още новини
Филиалът на МУ – Варна във Велико Търново отбеляза своята 10-годишнина (Видео)
15.04.2025 17:26:12

Филиалът на МУ – Варна във Велико Търново отбеляза своята 10-годишнина (Видео)

С кръгла маса на тема: „Здравните грижи през 2025 г. – предизвикателства и решения в ...

Психиатричната грижа: Остава проблемът с липсата на социални услуги след престоя в болница
15.04.2025 16:59:38

Психиатричната грижа: Остава проблемът с липсата на социални услуги след престоя в болница

Работещите в държавните психиатрии се пребориха за значително увеличение на заплатите – 50% ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...