Целта ни е да наситим съществуващия календар от здравни събития, ако са необходими допълнителни такива и също така да намерим вариант за положителна или отрицателна мотивация по отношение на профилактичните изследвания. Това каза председателят на парламентарната здравна комисия проф. Костадин Ангелов по време на днешната дискусия в парламента „Превенция и профилактика - приоритет на българската здравна политика. Състояние, тенденции за развитие и необходимост от нормативни промени“, в която се включиха и водещи експерти по специалности.
По думите на проф. Ангелов положителната мотивация е някакъв вид бонус – повече дни отпуска, намаляване на данъците или отпадане на една здравна вноски. Отрицателната мотивация е санкция, свързана с повишаване на данъците, тъй като за хората, които не се профилактират се разходва по-голям финансов ресурс. „Трябва да се намери начин как пациентите да започнат да се възползват от профилактичния пакет“, добави той.
„По отношение на превенцията и профилактиката трябва да възприемем холистичния подход. Да мислим за цялото и как да го съчетаем“, каза председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България доц. Любомир Киров.
Той беше категоричен, че скрининг у нас се прави с най-евтиния и информативен метод, но проблем е какво се прави след това. „Трябва да е ясно разписан пътя на пациента след профилактичните изследвания. Нека да видим от това, с което разполагаме като профилактика и проследяване каква част се използва от хората и какъв е резултата. Една част от изследванията не се правят по желание на пациента, а други – по различни обективни причини. НЗИС не е медицина, а инструмент, който може да е полезен в провеждането на правилните здравни политики“, каза още доц. Киров.
Съветникът на здравния министър доц. Антон Тонев каза, че най-важното е да се намери ход към здравите хора да започнат да ползват профилактичните прегледи. „Започнали сме разработване на програмата „Профилактичен календар“, чрез който информацията да бъде предоставена на максимално много граждани. Крайната ни цел е да стимулираме хората, които смятат себе си за здрави да се изследват, защото често те не са, но просто не го знаят. Аз съм привърженик повече на стимулите, отколкото на санкциите и един от тези стимули е изпълнителите всички изисквания да получават финансов бонус като например 11, а не 12 здравни вноски на година“, каза той.
От следващата година ще се провежа неонатален скрининг за всички новородени, който ще покрива тежки имунни дефицити, СМА и муковисцидоза. Това каза зам.-министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски. МЗ въвежда и скрининг за рак на шийката на матката за жените между 20 - 29 и 40 - 49 години, които към момента не са обхванати от действащите програми.
Сред присъстващите на заседанието беше и вече бившият подуправител на НЗОК д-р Йорданка Пенкова, на която проф. Ангелов изказа благодарност от свое име и от името на комисията за всичко, което е направила в НЗОК. „Много дълго време Вие изпълнявахте функциите на управител в едни трудни политически времена. Ще се радвам да останете в системата на здравеопазването и ще направя всичко необходимо, за да Ви помогнем да намерите реализация в нашата система, тъй като тя има нужда от Вас“, обърна се към д-р Пенкова проф. Ангелов.
Бившият подуправител на НЗОК обаче заяви, че за нея това е добър повод на напусне системата с достойнство, с добре свършена работа, но и с резултати. „Искам да благодаря на съсловните организации, на депутатите, на всички, които са тук и на тези, които ги няма. Най-вече искам да благодаря на колегите от Националната каса, както и на тези в районните здравни каси“, каза много развълнувана д-р Пенкова.
Благодарност към д-р Пенкова изказа и управителят на НЗОК Станимир Михайлов и изрази надежда, че ще продължат да работят заедно. По темата на дискусията той заяви, че в бюджета на НЗОК за 2024 г. са предвидени средства за политики, свързани с повече профилактика и скрининг.
Всички лекари с мозък не са в БГ. Освен това икономистите и юристите, които работят в сферата на здравеопазването са изключително неподготвени и не образовани.
Какви здравни вноски ще опрощавате бе тъпанари. При най-ниската степен на осигуряване в цяла Европа ?!?!. Децата реално не са осигурявани ,правителствените чиновници също. Да и аз плащам здравни вноски ,обаче докога с популизма в най-зле финансираната здравна система в ЕС?!?!? И въобще какви бонуси?!?!. Ако не си закараш тенекията на Годишен Технически Преглед получаващ глоба. Никакъв картраджия няма да ти порави бонус за да си закаращ колата на преглед .Защо не се изпълнява Закона за Здравеот и изискванията там за глоби при неявяване на имунизации и профилактични прегледи. Скапани популисти. Целта е скапаната НЗОК да прави икономии от прегледи и изследвания за да има по голяма софра за скапната политическа класа ЗД.РАВЕТО НА НАЦИЯТА РЕАЛНО НЕ ГИ ИНТЕРЕСУВА ,А СПЕСТЯВАНИЯТА НА нзок ЗА ПОВЕЧЕ ПОЛИТИЧЕСКИ КЬОРСОФРИ. ВЪВЕЖДАЙТЕ НЕЗАБАВНО РЕГИСТРАЦИЯТА НА ПОВЕЧЕ ЗДРАВНИ КАСИ. Защото НЗОК е фалшив здравен фонд контролиран от политическата мафия. Той не служи на гражданите, а е средство за популизъм, ,лицемерие и псевдоздравеопазване.
Никой не е на ясно как е нормално да се развива българското здравеопазване, особено тези от здравната комисия.
Околийски, Ангелов и Тонев правят ли разлика между профилактика и скрининг?
МЗ няма концепция как се прави мениджмънт на скринингова програма. А думата мониторинг е табу в МЗ и НЦОЗА. Кунчев и Пламен Димитров обиколи ха света, без реален принос за страната. Приносът е само за тях.
Преливане от пустото в празното. Кипи безсмислен труд. Поредната порция изхвърляне на Околийски, без оценка на реално кой са най-рисковите за нацията заболявания, за които са необходими скрининговите програми.